10 Najważniejszych Wynalazków i Odkryć w VII wieku

porcelana

VII wiek na kontynencie europejskim stał się zwycięstwem chrześcijaństwa. Religię tę przyjmowało coraz więcej plemion, a w południowych Niderlandach rozpoczęto systematyczną chrystianizację, której z polecenia Chlotara II i Dagoberta I podjął się mnich Amand z Akwitanii.

Duże zmiany następowały w Azji, gdzie w Japonii rozpoczęto m.in. reformy Taika, będące próbą reorganizacji państwa a Mahomet po swojej ucieczce z Mekki, zdobył to miasto, co stało się jednym z najważniejszych wydarzeń dla rozwoju religii islamskiej. Jakie były natomiast istotne wynalazki, które pojawiły się w tym wieku?

1. Wielka Emigracja

622 rok to data znacząca dla islamu. Hidżra, czyli Wielka Emigracja proroka Mahometa i jego zwolenników z Mekki do Jasribu, późniejszej Medyny dała bowiem początek rachuby czasu u mahometan.

2. Liczby ujemne

W Indiach z sukcesem rozwijała się matematyka. W 633 do obliczeń wprowadzone zostały liczby ujemne.

3. Wiatraki

Na rok 644 datowana jest pierwsza wzmianka o wiatrakach, które pojawiły się w Persji. W dokumencie pochodzącym z IX wieku wspomina się bowiem, że człowiek, który zamordował w tym roku kalifa Omara w meczecie w Medynie, był perskim budowniczym wiatraków.

4. Ogień grecki

670 rok to wynalezienie przez Kallinikosa ognia greckiego – łatwopalnej i nie dającej się ugasić wodą mieszaniny, w której prawdopodobnie znajdowała się siarka, kamień winny, smoła, kauczuk i saletra. Zgodnie z legendami, receptura tej zabójczej broni została przekazana przez anioła cesarzowi Konstantynowi w czasie objawienia. Broń była tak mordercza, że na soborze zwołanym w 1139 roku zdecydowano, że nie należy jej używać w chrześcijańskiej Europie.

5. Produkcja porcelany

Około 700 roku rozpoczęła się w Chinach produkcja porcelany. Cesarstwo chińskie na długie lata stało się monopolistą w tworzeniu drogocennej ceramiki. Choć początki wyrobu porcelany sięgają nawet 850 r. p.n.e., to dopiero około roku 700 udało się uzyskać jej nieskazitelny biały kolor, charakterystyczne prześwitywanie i metaliczny dźwięk wydawany przy uderzeniu.

6. Rozwój rolnictwa

Rolnictwo we Frankonii wkroczyło na nowy etap rozwoju dzięki zastosowaniu pługa i szybko zrewolucjonizowało również rolnictwo na całym świecie. Wcześniejsze konstrukcje używane do orki znacznie ograniczały ich skuteczność, bowiem były kompromisem między ciężarem a możliwością ich ciągnięcia przez oracza. Ciężkie nowoczesne pługi pozwoliły na użycie kół, co znacznie zwiększyło ich rozmiar i metalowe elementy, a jednocześnie można było do nich zaprząc zwierzęta pociągowe o znacznie większej sile niż ludzka.

7. Wytopu żelaza z rudy

Pod koniec VII wieku w Hiszpanii pojawiają się pierwsze wielkie piece służące do wytopu żelaza z rudy. Zastąpiły one używane wcześniej dymarki, stosowane od początku II w. p.n.e., w których rudę przetapiano z węglem drzewnym.

8. Używanie banknotów

VII wiek to opracowanie i wprowadzenie do powszechnego użytku w handlu banknotów, za czasów panowania dynastii Tang. Dzięki temu wynalazkowi kupcy nie musieli przechowywać ciężkich, miedzianych monet w trakcie wypraw handlowych.

9. Narty

Na rok 640 datowane są odnalezione po latach narty wykorzystywane przez nomadów z okolic jeziora Bajkał – Liugui. Długie na dwa metry, o szerokości 18 cm narty znacznie ułatwiały im poruszanie się po syberyjskiej tajdze.

10. Kopuła na Skale

Rosnąca w siłę religia muzułmańska zaznaczyła swoją obecność w Jerozolimie budową Kopuły na Skale, która ukończona została w 691 roku. Razem z meczetem Al-Aksa Kopuła na Skale stała się jednym z trzech najświętszych miejsc islamu.

4/5 - (liczba ocen: 2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.