10 Najważniejszych Wynalazków i Odkryć w VI wieku

szachy

VI wieku w Europie to rozwój chrześcijaństwa przede wszystkim za sprawą Justyniana I Wielkiego, cesarza wschodniorzymskiego. To za jego sprawą m.in. rozpoczęły się prace nad kodeksem Justyniana, będącego najważniejszą kompilacją prawa rzymskiego.

Czasy były jednak niespokojne, Bizancjum pustoszyły bowiem zarazy. Intensywnie rozwijał się natomiast kontynent azjatycki, gdzie buddyzm stał się religią panującą w Chinach i w Japonii. A oto najważniejsze wynalazki z V wieku.

1. Kołowrotek

Po roku 500 w Indiach pojawił się kołowrotek, tzw. charkha. Małe, przenośne, ręcznie obracane koło stało się idealnym narzędziem do przędzenia bawełny oraz innych cienkich, krótkich włókien ciętych. Było również symbolem indyjskiego ruchu niepodległościowego.

2. Szachy

Również z Indii, z połowy wieku V pochodzą najstarsze zachowane szachy – jedna z najważniejszych gier strategicznych planszowych dla dwóch graczy. Uznaje się jednak, że prawdopodobnie wynaleziono je znacznie wcześniej, według źródeł pisanych pojawiły się już w Persji, skąd zostały przywiezione do Indii.

3. Liczenie lat po narodzeniu Chrystusa

532 rok to przełomowy moment dla datowania czasu. Wtedy bowiem mnich Dionysius Exiguus rozpoczął liczenie lat po narodzeniu Chrystusa.

4. Tkaniny jedwabne

Technika tkacka rozwijała się na kontynencie afrykańskim. W Egipcie zaczęto tkać wzorzyste tkaniny jedwabne, które stały się materiałem na ubrania, ale także dywany, narzuty czy innego typu tkaniny używane przy specjalnych okazjach.

5. Hagia Sophia

W 563 roku rozpoczęła się budowa Hagia Sophia w Konstantynopolu, dzisiejszym Stambule. Budowla ufundowana przez cesarza Justyniana I Wielkiego stała się na wiele wieków niedoścignionym wzorem świątyni doskonałej i wręcz symbolem kościoła bizantyńskiego.

6. Papier toaletowy

Z 589 roku pochodzą najstarsze świadectwa używania papieru toaletowego w dynastii Sui w Chinach. Autorem zapisu o jego używaniu był urzędnik chiński – Yan Zhitui.

7. Klisze drukarskie

Pod koniec wieku V, w 593 roku w Chinach pojawiły się klisze drukarskie do druku obrazów.

8. Pierwsza wyższa szkoła medyczna

W tym samym roku powstała pierwsza wyższa szkoła medyczna w cesarstwie chińskim – Cesarska Akademia Medyczna.

9. Kanał Cesarski

W 600 roku rozpoczęto natomiast budowę wielkiego Kanału Cesarskiego w Chinach, dziś nazywanego Wielkim Kanałem, biegnącego z Pekinu na południe do Hangzhou, przecinając Huang He i Jangcy. Na całej długości kanału, który liczy w sumie 1795 km znajduje się 60 mostów oraz 24 śluzy. Dzięki budowie kanału znacznie ułatwiony został transport towarów, takich jak węgiel kamienny, materiały budowlane oraz zboże.

10. Papierowe pieniądze

To właśnie w Chinach po raz pierwszy w użyciu pojawiły się także papierowe pieniądze, które do Europy wprowadzono dopiero w XVII wieku. W Chinach pozwalały na ułatwienie transportu i przechowywanie gotówki, jednak Chińczycy, również jako pierwsi szybko doświadczyli inflacji, kiedy niektórzy lokalni władcy uznali, że samodzielnie drukując pieniądze staną się również bogatsi.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *