Tech

Na co zwrócić uwagę przy wyborze routera?

wi-fi router

Wraz z rozwojem sieci internetowej, jak i urządzeń mobilnych, router stał się pewnego rodzaju wyposażeniem podstawowym w każdym domu. Głównym zadaniem routera jest stworzenie lokalnej, małej sieci, w której będzie następowało przydzielanie podłączonym do niego urządzeniom adresów IP, jak i rozdzielanie sygnału pomiędzy nimi. Przydzielone adresy będą działały wyłącznie w obrębie sieci, a na zewnątrz wszystkie urządzenia będą widziane tak, jakby miały tylko jedno IP, które nadaje wybrany dostawca internetu. Większość routerów posiada wbudowany modem, którego zadaniem jest przekształcanie sygnału od dostawcy na sygnał możliwy do odczytania dla urządzeń w sieci lokalnej. Na rynku istnieje wiele rodzajów routerów, które mogą się różnić pomiędzy sobą różnymi parametrami. Czym zatem powinniśmy się kierować przy wyborze routera ?

Typ łącza

Najważniejszym kryterium, które powinno być brane pod uwagę podczas zakupu routera, powinien być typ obsługiwanego przez niego łącza internetowego. Jeżeli korzystamy z internetu, który dostarcza nam operator sieci kablowej, wybór jest bardzo łatwy. Będziemy potrzebować routera z wejściem WAN typu RJ-45. Jeżeli zaś nie korzystamy z sieci kablowej, będziemy potrzebować routera z wbudowanym modemem ADSL. Ponadto należy się upewnić, jaki typ podstandardu ADSL stosowany jest na naszym łączu. Na liniach analogowych wykorzystuje się Annex A, natomiast na liniach cyfrowych Annex B.

Dlatego też jedyną różnicą pomiędzy routerem do łącza telefonicznego i do kablówek jest wbudowany modem. Z tej właśnie przyczyny routery ADSL są znacznie droższe, aniżeli routery kablowe. Reszta elementów wyposażenia jest identyczna, dlatego bez problemu dobierzemy sprzęt z obu klas według zaplanowanego przeznaczenia.

Szybkość routera

Zwykle router pozwala także na korzystanie z internetu bezprzewodowego. Urządzenia te wykorzystują na ogół standard 802.11. Na jego końcu widnieją właściwe oznaczenia w formie liter (oznaczenie maksymalnego przepływu danych w konkretnej częstotliwości i technologii). Przykładowo 802.11ac oferuje transfer na poziomie od 500 Mbps do 1 Gbps.

Weźmy również pod uwagę oferowaną szybkość na danej częstotliwości. Zwykle routery wykorzystują częstotliwość 2,4 GHz, niemniej jednak w sprzedaży dostępne są także routery o dwóch zakresach, które obsługują również 5 GHz. Taką częstotliwość coraz rzadziej wykorzystują urządzenia takie jak myszki bezprzewodowe, smartfony, czy laptopy.

Zanim wybierzemy router, zróbmy rekonesans, jaką częstotliwość wykorzystują urządzenia, które będą się znajdowały w jego pobliżu, aby nie występowały zakłócenia.

Zasięg routera

Zasięg routera stanowi bardzo często problematyczną kwestię. W niektórych przypadkach im będzie on większy tym lepiej dla użytkownika, szczególnie w przypadku posiadania dużego domu. Przechodzenie do innych pomieszczeń i ograniczenie dostępu do internetu, będzie dużym utrudnieniem. Jeżeli jednak twój dom, czy mieszkanie jest niewielkie, dobry zasięg może stanowić pokusę dla sąsiadów. Mogą oni nie tylko korzystać z dostępu do sieci, ale również wykraść dane z naszego komputera. Dobre routery posiadają oczywiście mocne zabezpieczenia, niemniej jednak dla znakomitego informatyka żadne z nich nie będą stanowiły problemu.

Sposób konfiguracji

Zanim zakupimy router, sprawdźmy sposób jego konfiguracji w internecie, czy też zapytajmy sprzedawcę. Najczęściej konfiguracja odbywa się przez połączenie routera za pomocą przeglądarki internetowej. Panel instalacyjny zwykle jest bardzo łatwy w obsłudze, niemniej bywa, że interfejs jest zagmatwany i skomplikowany, dlatego łatwo się zgubić w gąszczu przeróżnych opcji.

Producenci chcąc ułatwić swoim użytkownikom wykonanie konfiguracji dołączają obecnie do routerów płyty CD z łatwymi kreatorami, które przeprowadzą nas przez cały proces.

Dodatkowe opcje

Nie każdy posiadacz routera będzie wykorzystywał na codzień wszystkie jego dodatkowe opcje, szczególnie te które mogą nie być zbytnio użyteczne, jak np. BitTorrent. Jednakże istnieją pewne funkcjonalności, dzięki którym korzystanie z routera może być znacznie bardziej komfortowe.

W droższych modelach routerów montowane są chociażby porty USB. Dzięki nim można podłączyć do nich wybrane urządzenia, takie jak na przykład drukarka, co pozwoli nam korzystać z routera jak z serweru wydruku, a sama drukarka będzie dla nas dostępna w sieci z każdego urządzenia, które do niej należy. Innym przykładem jest podłączenie do routera dysku twardego. W tym przypadku zachodzi analogiczna sytuacja, co w przypadku drukarki, tym razem jednak możemy utworzyć dysk sieciowy.

Jeżeli posiadamy w domu więcej niż jeden komputer, warto brać pod uwagę konieczność utworzenia drukarki sieciowej, czy dysku sieciowego. Router może obsłużyć także VPN, dzięki któremu możliwe jest zabezpieczenie przesyłanych danych przed przechwyceniem przez osoby, które nie są podłączone do konkretnej sieci VPN. Ponadto warto również zwrócić uwagę, czy router posiada również możliwość obsługi technologii dual/tri band (pozwala ona na jednoczesne komunikowanie się w częstotliwości 5 GHz i 2,4 GHz).