Rozrywka

15 Interesujących Ciekawostek o Serialu Mr. Robot

kadr z serialu Mr Robot
Christian Slater i Rami Malek w „Mr. Robot”

Serial ten szturmem zajął pierwsze miejsca rankingów na najbardziej popularne seriale, doganiając takie hity jak,,Gra o Tron’’ czy,,The Walking Dead’’. Serial opowiada o młodym programiście, który cierpi na fobię społeczną.

Spotyka on pewnego dnia hakera, który sam siebie nazywa Mr. Robot i wyznaje Elliotowi, że pragnie zniszczyć pewną amerykańską korporację. Dalsze losy serialu wgniatają w fotel i sprawiają, że po skończonym odcinku, ma się ochotę włączyć kolejny. Oto ciekawostki, mało znane informacje i fakty o serialu Mr. Robot.

1. Zdjęcia do serialu powstawały głównie w Nowym Yorku.

2. Niewiele osób wie, ale Mr. Robot, miał być kilku odcinkowym miniserialem. Producenci zobaczyli ogromny sukces odcinka pilotażowego i postanowili nakręcić cały sezon. Do tego czasu wyszło aż 4 sezony Mr. Robot.

3. Każda nazwa odcinka w 2 sezonie zakończona jest rozszerzeniem, które w programistce używa się do szyfrowania plików. W pierwszy sezonie używany był format istniejący w zapisie plików wideo.

4. W serialu używanych jest wiele programów, ale jednym z nich jest Social-Engineer Toolkit. Autorzy tego programy, dzień po emisji odcinka eps1. 4_3xpl0its. wmv, wydali kolejną wersję swojego programu oznaczonego cyfrą 6. 5 o kodowej nazwie Mr. Robot.

5. Świat hakerów przedstawiony w serialu jest bardzo dobrze odwzorowany. Grupa Hamerska Fsociety bardzo mocno wzoruje się na prawdziwej grupie hakerów o nazwie Anonymous. Hakerzy z Anonymous robią cybernapady i włamania do najlepiej zabezpieczonych miejsc w sieci, takich jak rządowe serwery.

6. W serialu obecne są sceny w których główny bohater wciąga morfinę. W rzeczywistości użyto do tego celu sproszkowanej witaminy B. Aktor Rami Malek używał specjalnie skonstruowanego urządzenia, które zasysało proszek. Urządzenie kryte było w rękawie.

7. Języki, których używają Tyrell Wellick i Joanna Wellick, to szwedzki i duński. Te dwa języki są do siebie tak bardzo podobne, że znajomość jednego z nich pozwala zrozumieć drugi.

8. W serialu pojawia się wiele prawdziwych języków programowania. Języki programowania używane w serialu przez Elliota i Darlene to Pyton i Ruby. Używają ich do tworzenia hacków i exploitów.

9. Twórcą serialu jest Sam Esmail. Pojawił się on w pierwszym odcinku, w scenie w której Elliot pierwszy raz spotyka Mr. Robota w metrze. Jest to bardzo częsty zabieg wielu reżyserów. Takie sceny można bardzo często odnaleźć w wielu filmach i serialach.

10. Reżyser serialu Sam Esmail, zawarł w nim wiele nawiązań do swoich preferencji artystycznych. Jednym z takich nawiązań jest „The Careful Massacre of Bourgeoisie”. Stanowi pewnego rodzaju parodię i hołd dla surrealistycznego filmu o tytule „Dyskretny urok burżuazji”. Film ten jest jednym z ulubionych filmów reżysera Sama Esmaila.

11. Serial stał się niezwykle popularny, ponieważ pokazuje w jak łatwy sposób można włamać się na czyjeś konto i pozyskać o nim cenne informacje. Serial pokazuje, że nawet duże korporacje, które na cybernetyczne bezpieczeństwo wydaję setki tysięcy dolarów także są podatne na cyberataki. Skoro tacy giganci są możliwi do hackowania, to co dopiero nasze social media, czy konta bankowe. Serial daje do myślenia i skłania do jeszcze większej uwagi i pilnowania danych w cyberprzestrzeni.

12. Serial uczy nas, że bardzo ważnym elementem naszej cybernetycznej egzystencji, jest stosowanie silnych i skomplikowanych haseł. W serialu użyta jest metoda ataku siłowego, który polega na tym, że program stosuje wszelkie możliwe kombinacje znaków, aż w końcu złamie hasło. Ten rodzaj ataków pokuje, że im prostsze i krótsze hasło, tym bardziej jest ono niebezpiecznie i łatwe do potencjalnego złamania.

13. Mr. Robot przestrzega widzów przed pożyczaniem i udostępnianiem innym osobom osobistych urządzeń. W serialu świetnie pokazane jest jak Elliot jest w stanie zdobyć wiele wrażliwych danych, tylko przez poznanie numeru telefonu swojej ofiary.

14. W serialu zwraca się bardzo mocno uwagę na to, żeby nie podawać nikomu żadnych danych poufnych. Zwłaszcza przez telefon. W serialu pokazana jest socjotechnika, której Elliot użył, żeby poznać kilka wrażliwych informacji. Należy pamiętać, że często ktoś, kto podaje się przez telefon za konkretną osobę, wcale nie musi nią być. Działa tu zasada zaskoczenia, w której człowiek zapytany o pewne rzeczy w szybki i bezczelny sposób, jest na tyle zaskoczony, że wyjawia je bez większego zastanowienia.

15. Rami Malek musiał uczyć się pisania na komputerze, przed rozpoczęciem zdjęć. Miało to na celu zwiększenie szybkości pisania aktora wcielającego się w głównego hackera. Elliot nie mógł w serialu pisać powoli, dlatego też produkcja serialu zatrudniła specjalnego instruktora, który szkolił Ramiego w szybkim pisaniu. W przerwach pomiędzy ujęciami Rami bardzo często widywany był z klawiaturą pod pachą, ponieważ starał się ćwiczyć tak często, jak było to możliwe.