Tech

Medyczne technologie przyszłości

Medyczne technologie przyszłości

Technologie przyszłości – temat, którym niemal każdy człowiek jest (lub przynajmniej powinien być) zainteresowany. Od zarania dziejów wciąż dążymy do doskonalenia się, ułatwiania sobie życia. Nie istnieją żadne przesłanki ku temu, aby miało się cokolwiek w tej materii zmienić, wobec czego możemy śmiało założyć, że jeszcze cała masa nowinek technologicznych – tych rewolucyjnych oraz tych mniej, być może jedynie kosmetycznych – nas zaleje i już za kilka lat obudzimy się w całkowicie nowej rzeczywistości. To samo dotyczyło ludzi z poprzedniego pokolenia (i zdanie to dotyczy personalnie każdego, kto czyta ten tekst, bez względu na wiek), nie ma się więc co łudzić, że nas to ominie. Futuryści w swoich dziełach sztuki próbowali przewidzieć, jak będzie wyglądała przyszłość. Lem zwiastował podboje planet, na których istnieje inteligentne życie, inni reżyserowie serwują nam filmy, w których ludzie koegzystują z robotami lub wręcz przeciwnie – zostali przez nich pokonani, zepchnięci na margines. W jasnowidzów zabawimy się wobec tego także i my, biorąc na celownik technologię, jednak nie użytkową czy rozrywkową, ale zorientowaną na aspekty związane z medycyną – jako najistotniejsze naszym zdaniem. Tak więc, co może nas czekać w niedalekiej przyszłości?

1. Laserowe operacje. Ta technologia już teraz jest rozwinięta w nie najgorszy sposób, wciąż jednak nie zdobyła takiej popularności i powszechności, na jaką zasługuje i jaką jej wywróżyliśmy. Wciąż jednak istnieje duże pole do udoskonalenia jej – można podjąć próby uczynienia laserowych operacji precyzyjniejszymi, tańszymi oraz szybszymi. Przeprowadzenie zabiegu z pominięciem naskórka (czyli tak zwana bezkrwawa operacja) jest czymś, co naszym zdaniem już niedługo zagości pod przysłowiowymi strzechami każdego szpitala, tak jak jest to obecnie z respiratorem bądź innym specjalistycznym sprzętem medycznym. Najważniejsze jest jedynie to, aby dostęp do tej technologii był powszechny oraz tani.

2. Bioimplanty. Chociaż – podobnie jak w punkcie wyżej – technologia ta jest już w użyciu, to jednak wciąż jedynie w fazach testowych. Bioimplanty, które mają wyprzeć elektroniczne implanty, są prawdziwą przyszłością medycyny. Możliwość stałego monitorowania funkcji życiowych sprawia, że możliwe byłoby większe usamodzielnienie się schorowanych ludzi, w tym także starszych. Wyobraźmy sobie bowiem implant, którego zadaniem jest mierzenie tętna, ciśnienia, temperatury itd. Urządzenie takie łączyłoby się poprzez bezprzewodową sieć internetową z centralą (mającą swój oddział chociażby w pobliskim szpitalu), która byłaby alarmowana zawsze wtedy, kiedy coś złego działoby się z pacjentem. W sytuacji takiej można dać chorym ludziom wspomnianą już większą swobodę poprzez ograniczenie konieczności doglądania ich przez opiekunów czy pomocników – wszak pomoc w nagłej sytuacji od razu będzie zaalarmowana, nawet wcześniej niż byłby w stanie zrobić to taki opiekun, gdyż z pominięciem zgłoszenia telefonicznego. Jednocześnie jednak rozwiązanie takie ma swoje wady – wykluczenie bądź ograniczenie takiej osoby w otoczeniu chorego sprawia, że właśnie w razie nagłego nieszczęścia nikt nie będzie w stanie udzielić pierwszej pomocy, a jak wiadomo – pierwsze 4 minuty są decydujące dla życia człowieka. Niemniej jednak technologia bioimplantów to bardzo wdzięczny i bogaty temat, zarówna dla działania naukowców, jak i dla nas – bawiących się w przewidywania przyszłości.

3. Lek na raka. Coś, czego ludzie poszukują już od dawna i ponoć – według doniesień mediów – czego są naprawdę blisko. Z jakiegoś powodu jednak wciąż brakuje konkretów. Zakładając, że odrzucamy wszelkie teorie spiskowe związane z umyślnym działaniem koncernów farmaceutycznych, wynalezienie lekarstwa na raka (oraz wszystkie inne nieuleczalne dla nas choroby) wydaje się być niezwykle kuszącą wizją i czymś, w co powinno się bez ograniczeń pompować wszelkie dostępne pieniądze. Bez wątpienia zrewolucjonizowałoby to cały nasz świat i zaprowadziło w nim zmiany. Niesie to za sobą bowiem szereg poważnych konsekwencji – ludzie żyliby dłużej, zatem byłoby nas na świecie coraz więcej. Już teraz raporty donoszą o przeludnieniu i głodzie na świecie, co więc stałoby się, gdyby nasza populacja podwoiła się? Nie jesteśmy fanami teorii spiskowych, niemniej jednak temat ten jest niezwykle kontrowersyjny i – co oczywiste przy temacie z taką cechą – niezwykle intrygujący i domagający się głębszego zbadania.

4. Gry komputerowe. Tak, to nie przewidzenie – gry wideo są w stanie pomóc w kontekście medycyny. Mogą one bowiem – przy odpowiednim ich zaadaptowaniu i zaprojektowaniu pod konkretny cel – stanowić doskonałe narzędzie rehabilitacyjne, szczególnie skuteczne w dobie, w której popularnością zaczynają cieszyć się gogle wirtualnej rzeczywistości oraz ogólne przełamywanie czwartej ściany. Rehabilitacja (bądź terapia) tym sposobem nie tylko może posłużyć się dzieciom, ale w ogóle wszystkim – odpowiednio zaprojektowany symulator wraz z osprzętem może pomóc sparaliżowanej osobie poczuć brak granic.