Porady

Książki o grafice komputerowej – Podręczniki dla grafika i nie tylko

biurko

W ciągle zmieniającej się rzeczywistości nikt nie chce pozostawać w tyle. Niepewna przyszłość, rosnąca konkurencja na rynku pracy, rozwój nowych technologii. Wszystkie te czynniki sprawiają, że coraz więcej osób odczuwa potrzebę ciągłego uczenia się.

Obecnie rynek oferuje bardzo wiele form dokształcania się. Są to między innymi kursy stacjonarne, kursy i szkolenia online, webinary, sesje Q&A z ekspertami czy bardziej tradycyjne formy edukacji: podręczniki, poradniki, książki i publikacje branżowe.

Jako początkujący grafik lub osoba, która rozważa rozpoczęcie przygody z grafiką komputerową masz bardzo wiele ciekawych pozycji wartych Twojej uwagi. Przybliżymy Ci kilka z nich, które koniecznie powinny znaleźć się w Twojej domowej biblioteczce.

Podręczniki dla grafików

Wiele osób ma określoną preferowaną formę zdobywania wiedzy. Nie warto jednak zamykać się na inne opcje i dobrym rozwiązaniem będzie połączenie kursu grafiki komputerowej online ze zgłębianiem renomowanych podręczników do grafiki komputerowej.

Na rynku istnieje wiele podręczników wydawanych lub autoryzowanych przez producentów programów do edycji i tworzenia grafiki. Są to pozycje skrojone pod użytkowników konkretnego oprogramowania. Jeśli jednak szukasz czegoś bardziej przekrojowego lub wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej zawężonego, mamy dla Ciebie kilka propozycji.

Grafika wektorowa. Szkolenie podstawowe. Autor: Von Glitschka

Jest to swego rodzaju unikat na rynku. Do tej pory bowiem zostało wydanych niewiele podręczników skupiających się na tym zagadnieniu. Jest to o tyle zaskakujące, że grafika wektorowa cieszy się coraz większą popularnością a obszary jej zastosowywania wciąż się rozszerzają.

Ta pozycja jest też o tyle niezwykła, że w przeciwieństwie do podręczników uczących obsługi programów Adobe Illustrator czy Inkscape, nie odnosi się do konkretnego narzędzia, a do ogólnych wyzwań i problemów związanych z grafiką wektorową.

Mimo podtytułu „szkolenie podstawowe” nie należy książki tej traktować jako podręcznika, który od podstaw nauczy nas tworzenia i poruszania się w świecie grafiki wektorowej. Autor (znany ilustrator) dzieli się w niej z czytelnikiem najlepszymi praktykami, uczy, jak wyrabiać sobie dobre nawyki podczas projektowania oraz pozwala zajrzeć w głąb swojego procesu twórczego.

Pozycja bogata jest również w szczegółowo omawiane przykładowe projekty, które możemy zaobserwować w różnych stadiach zaawansowania. Książka obfituje w cenne wskazówki, praktyczne porady oraz najlepsze praktyki.

czytanie

Podręcznik genialnych pomysłów. Od inspiracji po realizację. Smashing Magazine. Autor: Cameron Chapman

Choć tytuł sugeruje nam coś innego, nie mamy tutaj do czynienia z klasycznym podręcznikiem dla grafików, chyba że możemy uznać, iż istnieje podręcznik kreatywności. Dzięki tej pozycji rozprawisz się z brakiem weny i zainspirujesz do tworzenia wspaniałych projektów.

Znajdziesz tutaj zdjęcia czy strony internetowe najlepszych twórców, które z pewnością popchną Cię do działania i sprawią, że wena wróci na swoje miejsce. Ponadto, autorka dzieli się z czytelnikami wskazówkami na temat tego, jak radzić sobie z blokadą twórczą i kryzysem kreatywności.

Poprzez omówienie klasycznych elementów każdego projektu (takich jak kształt, kolor, proporcje, rytm czy spójność), Cameron stara się stymulować wyobraźnię czytelnika i pomóc mu w twórczym kryzysie. Znajdziesz tutaj ponad 700 gotowych konceptów, będących przykładem wykorzystywania najlepszych praktyk projektowania graficznego.

Podręcznik projektantów logo. Autor: Gareth Hardy

Jeśli chcesz się wyspecjalizować i projektowanie logo jest właśnie kierunkiem, w którym podążają Twoje myśli, koniecznie zapoznaj się z tą pozycją. Żyjemy w świecie logotypów i każdy zdaje sobie sprawę, jak ogromne znaczenie dla każdej działalności ma powiązany z nią znak graficzny.

W tym podręczniku autor dzieli się z początkującymi grafikami komputerowymi potężną dawką wiedzy teoretycznej. Wyjaśnia między innymi, czym jest logo i omawia jego poszczególne rodzaje. W części praktycznej dzieli się wskazówkami na temat harmonogramu prac projektowych związanych z tworzeniem logo oraz współpracy z klientem.

Dzięki podręcznikowi tworzenia logo dowiesz się również, jak poprawnie określi grupę docelową oraz budżet. Poznasz właściwe techniki oraz odkryjesz, jakie narzędzia są najbardziej istotne w samym procesie projektowania logo. Autor dzieli się również z czytelnikiem wskazówkami na temat samej prezentacji projektu klientowi.

Dodatkowo, znajdziesz tutaj garść inspiracji dla projektantów logo w postaci omówienia największych i najważniejszych znaków firmowych z całego świata. Niezwykle przydatny może okazać się również rozdział na temat najczęściej popełnianych błędów i tego jak ich uniknąć w procesie projektowania logo.

książki

Ciągły rozwój oraz poszerzanie wiedzy to niezwykle ważny aspekt w każdej pracy. Praca grafika komputerowego nie różni się tutaj niczym od innych zawodów. Podręczniki omówione w niniejszym artykule to tylko kilka obowiązkowych pozycji, z którymi powinieneś się zapoznać.

Pamiętaj, żeby nigdy nie zatrzymywać się w rozwoju i dążyć nieustanie do doskonalenia swoich umiejętności, szczególnie jeśli myśli o pracy w renomowanej agencji interaktywnej. Dobry grafik komputerowy powinien wiedzieć, gdzie szukać wiedzy i inspiracji do tworzenia jeszcze lepszych projektów.