Koncentrator tlenu, Nikaraguia, szczepionki i przeszczepy

Chociaż społeczeństwo nasze oraz technologia i wszelkie dziedziny z nią związane posiadamy obecnie na najwyższym, niespotykanym dotąd poziomie (co jest raczej rzeczą oczywistą i nie budzącą sprzeciwu, trudno bo wiem żebyśmy, jako ludzie, mieli zacząć cofać się w rozwoju i wracać do jaskiń pozbawionych prądu), to jednak z jakiegoś powodu wciąż na świecie są miejsca, gdzie nie żyje się tak dobrze i łatwo, jak w wysoko rozwiniętych państwach. Jaka jest tego przyczyna?

Dlaczego nowoczesny sprzęt, który doskonale diagnozuje i leczy Europejczyków czy Amerykan nie zdaje egzaminu w Afryce? Przecież ci ludzie są dokładnie taki sami jak my. W niniejszym krótkim zestawieniu postaramy się wskazać zależności między nowoczesnym sprzętem technologicznym z zakresu medycyny, jakim dysponujemy na co dzień, a który nie radzi sobie w trudniejszych warunkach niż sterylne i dofinansowane szpitale w naszym świecie.

1. Koncentrator tlenu

Urządzenie to potrafi ustrzec przed śmiercią ludzi, ale jednak na zachodzie Afryki nie zdało to egzaminu przez taką błahostkę, jak…napięcie prądu w gniazdku elektrycznym. Superinteligentne głowy mocarstw światowych, tak zaaferowane niesieniem pomocy najbiedniejszym (w przeddzień wyborów najczęściej, oczywiście) zapomniały o tak prozaicznych i oczywistych dla przeciętnego człowieka sprawach, jak warunki panujące w docelowym miejscu, do którego wysyła się nowoczesny sprzęt medyczny. Ostatecznie problemu nie udało się rozwiązać, gdyż koncentrator tlenu – chociaż jest urządzeniem niezwykle pomocnym, ułatwiającym oddychanie – nie jest jednocześnie urządzeniem przystosowanym do pracy w warunkach, gdzie istnieją poważne problemy w regularnych dostawach energii elektrycznej.

2. Tymczasem w Nikaragui

Jeszcze zabawniej (w ten posępny, cyniczny i ironiczny sposób rzecz jasna) sprawa miała się w Nikaragui. Państwo cechujące się jednym z najwyższych wskaźników morderstw na 100 tysięcy mieszkańców na świecie miało również w swojej historii do czynienia z nieudolną pomocą bogatych państw przysłowiowego zachodu. Nikaragui otrzymało bowiem nowoczesny system który pomaga oświetlać salę operacyjną i ułatwia pracę oraz podejmowanie kluczowych decyzji dla chirurgów, nikt jednak nie wpadł na to, żeby zaopatrzyć owy system w kompletny sprzęt umożliwiający jego szybkie zamontowanie i korzystanie z niego niemal z marszu. Oświetlenie ostatecznie spakowano i wysłano bez żarówek, zapewne z liścikiem pełnym nadziei, że w ten sposób uda się uratować setki istnień. Problem niestety w tym, że państwa z Ameryki Środkowej nie było stać na zakupienie żarówek do omawianego systemu oświetlenia, okazał się więc on kompletnie bezużyteczny i nie wiadomo, czy nie wylądował już do tej pory w rękach zbieraczy złomu. Cóż przynajmniej oni mieliby z niego pożytek i przynajmniej im posłużyłyby się bogate kraje.

3. Szczepionki

Szczepionki, chociaż nie są sprzętem technologicznym, to jednak pośrednio podpadają pod tę kategorię jako dokonanie człowieka w dziedzinie medycyny. Znalazły się tutaj, na zakończenie, aby wlać chociaż odrobinę optymizmu w artykuł przesycony negatywnym wydźwiękiem. Oto bowiem dobrnęliśmy wreszcie do szczepionek, które naprawdę w ogromnym stopniu pomogły w państwach biednych, szczególnie afrykańskich. Dzięki pomocy bogatych państw, które opracowały, zakupiły a następnie wysłały w miejsca potrzebujące takie ampułki zanotowano globalnie znaczny spadek zachorowań na śmiertelnie groźne w danych rejonach choroby takie jak żółtaczka, malaria, febra czy inne tego typu choroby, z którymi miejscowi nie byli w stanie sobie poradzić sami. Co ważne, polityka takiej pomocy jest kontynuowana, dzięki czemu wydaje się, że możemy być chociaż w małej części spokojni o to, co się w najbliższym czasie wydarzy w biednych państwach.

4. Przeszczepy i architektura z nimi związana

Przeszczepy kojarzą nam się najprościej z pobraniem organów od dawcy i ich wszczepieniu biorcy, z modlitwą przed, w trakcie i po. Zapominamy jednak, że aby przeszczep taki w ogóle był możliwy, potrzebna jest cała lista specjalistycznego sprzętu medycznego umożliwiającego cały ten niezwykle trudny i złożony proces, oraz monitorowanie późniejszych zdarzeń związanych z biorcą. Cała architektura, jak to zostało ujęte w tym artykule, to najwyższej jakości sprzęt, który jest stale udoskonalany i dopracowywany przez naukowców z całego świata którzy dbają i dokładają wszelkich starań do tego, aby niesiona w ten sposób pomoc była jak najefektywniejsza i udawała się w jak największej ilości przypadków, w jakich podejmuje się działania tego pokroju.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *