Jakie nowinki nas czekają w 2017 roku

kuri robot
źródło: techcrunch.com

Co przygotowali drobni producenci i wielkie koncerny do podbicia rynku w najbliższym czasie? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć śledząc po kolei najnowsze produkty, technologie i rozwiązania, które mogą zawitać do naszych domów jeszcze w bieżącym roku.

Asystent jazdy

Opracowana w firmie Honda technologia wspiera motocyklistę pomagając utrzymać mu równowagę na motorze. System działa do prędkości 5 km/h i pozwala nawet na śledzenie przez maszynę człowieka. To rozwiązanie z pewnością pomoże początkującym kierowcom jednośladów, a system automatycznej stabilizacji może mieć wiele zastosowań w przyszłości.

Ultracienki TV OLED

Chociaż technologia OLED (dioda luminescencyjna powstała ze związków organicznych) ma już kilka lat, firma LG zaprezentowała w tym roku telewizor przyklejany do ściany za pomocą magnesów właśnie z ekranem OLED. Całość ma grubość zaledwie 3, 85 milimetra. Urządzenie waży około 8 kilogramów. Elektronika W7, bo o nim mowa, jest wbudowana w wysuwane głośniki z soundbarem Dolby Atmos. Sprzęt wyposażony jest w najnowszą technologię 4K oraz active RDR.

Inteligentna szczotka do włosów

W czasach smartfonów i smartwatchy na rynku pojawi się niedługo smart hair brush, opracowane we współpracy z działem R&D firmy L’Oreal. Urządzenie posiada wbudowany mikrofon wyłapując fale ultradźwiękowe generowane przez włosy, by uzyskać informacje o ich kondycji. Ponadto szczotka posiada również żyroskop i akcelerometr oraz łączy się z telefonem analizując stan naszych włosów przez specjalną aplikację. Stopień ich zniszczenia czy wysuszenia pozwala programowi określić, co powinniśmy zrobić, by odzyskały dawny blask. Specjalne silniczki w rączce z kolei będą wibrować pomagając nam właściwie się uczesać.

Tanvas Touch

Technologia pozwalająca poczuć fizyczną różnicę pomiędzy kilkoma rodzajami materiałów. Reklamowana hasłem „poczuj to co widzisz”. Przesuwając palcem po ekranie tabletu czy smartfona użytkownik może odróżnić powierzchnie gładkie, chropowate, wypukłe, wielorowkowe itd. To rozwiązanie znajdzie zastosowanie w przemyśle tekstylnym, branży gier, reklamie oraz jako pomoc dla osób niewidomych.

Inteligentne bandaże

Naukowcy z uniwersytetu w Swansea opracowali dzięki nanotechnologii bandaże, które mogą monitorować stan rany. Uzyskane w ten sposób informacje są następnie wysyłane do lekarza w celu konsultacji i decyzji co do dalszego leczenia. W ciągu najbliższych miesięcy mają odbyć się serie testów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami twórców, patent może zrewolucjonizować przemysł medyczny.

Nintendo Switch

Najnowsza konsola giganta z Kioto miała swoją światową premierę na początku marca. Tym razem Japończycy oferują graczom możliwość gry na konsoli stacjonarnej połączonej ze sprzętem przenośnym. Możliwości konfiguracyjne urządzenia pozwalają na podłączenie go do telewizora a następnie kontynuowanie rozgrywki w podróży dzięki ekranowi LCD. Parametry techniczne stawiają urządzenie daleko w tyle za dostępnymi na rynku konsolami konkurencji, ale wierni fani marki do tej pory kupili już ponad 2, 5 mln sztuk Switcha.

Hyundai IONIQ

Ten model autonomicznego samochodu został zaprezentowany przez południowokoreański koncern na targach CES 2017 w Las Vegas. Wyposażony standardowo w hybrydowy napęd pojazd wykrywał automatycznie inne samochody na drodze, utrzymywał dystans pomiędzy nimi i sam trzymał się swojego pasa. Koncept auta wyręczającego kierowcę ma być stale rozwijany przed wprowadzeniem na rynek i według analityków może już wkrótce zrewolucjonizować przemysł motoryzacyjny.

Osobisty robot Kuri

Opracowany przez Mayfield Electronics we współpracy z firmą Bosch robot został zaprojektowany jako domowy pomocnik. W założeniu ma asystować w codziennych pracach i poprawiać nastrój domowników. Potrafi wyrażać emocje za pomocą oczu i różnokolorowego panelu w korpusie, można mu wydawać polecenia przez telefon dzięki specjalnej aplikacji i podejrzeć, co akurat robi. Szereg sensorów i kamer sprawi, że robot nie spadnie ze schodów i będzie unikał niebezpiecznych dla niego miejsc ostrożnie omijając przeszkody.

Inteligentna szczoteczka do zębów

W założeniach bardzo podobna do inteligentnej szczotki do włosów. Dzięki specjalnym sensorom zbiera informacje o tym, jak szczotkujemy zęby, jakie ruchy wykonujemy, w jakim czasie i które partie zębów zostawiamy niedomyte. Następnie poprzez dedykowaną aplikację w telefonie udziela rad, co musimy zmienić, by cieszyć się zdrowym uzębieniem.

Projektor na komórki

Sony zaprezentowało w tym roku projektor rzucający obraz ze smartfona na płaską powierzchnię jak stół czy tablica. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wyświetlony obraz zachowuje się jak powiększony ekran telefonu – reaguje na dotyk. Możemy w ten sposób pisać na normalnej wielkości klawiaturze, grać na pianinie lub w gry, obsługiwać wszystko tak jak to robiliśmy wcześniej, z tą różnicą że bardziej precyzyjnie. Jest to na razie prototyp, ale przewiduje się, że szybko trafi na półki sklepowe.


1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 1 maja 2017 o 13:36

    Lubię czytać webprojektor!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *