Jaki toner wybrać?

toner

Drukarki znajdują się w większości polskich domów, umożliwiając drukowanie ważnych dokumentów czy zdjęć. Urządzenia te – często wielofunkcyjne – są wręcz niezastąpione. Bo jak na przykład, nie mając drukarki, wydrukować dziecku pracę zaliczeniową napisaną na komputerze?

Samo posiadanie drukarki – czy atramentowej, czy laserowej – to nie wszystko, ponieważ trzeba pamiętać o tym, by zawsze, w zależności od wymogów urządzenia, mieć w zapasie tusz lub toner. Bywa, że wspomniane materiały eksploatacyjne kończą się akurat wtedy, kiedy potrzebujemy ich pilnie, by wydrukować bardzo ważny dokument czy pracę pisemną.

Żeby uniknąć nieprzewidzianej i nerwowej sytuacji, warto mieć zawsze pod ręką nowy tusz czy toner. I tu nasuwa się pytanie, które stawiają sobie użytkownicy drukarek – czy zawsze trzeba sięgać po produkt oryginalny, czy też można go zastąpić zamiennikiem? Poniżej kilka wskazówek i zbiór informacji na temat właściwego  doboru materiałów eksploatacyjnych do drukarek.

Podstawowe dane potrzebne do kupna odpowiedniego materiału eksploatacyjnego

Przymierzając się do kupna nowego tonera, tuszu czy bębna, musimy mieć kilka niezbędnych informacji. Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że nie ma uniwersalnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek. Każdy z nich dopasowywany jest do konkretnego modelu urządzenia. Stąd też, kupując toner, tusz lub bęben, należy znać model drukarki lub spisać symbol, jaki znajdziemy na oryginalnym produkcie.

Innym sposobem na znalezienie symbolu jest poszukanie go w instrukcji obsługi. Drukarki kolorowe, dzięki którym możemy drukować piękne obrazy i zdjęcia, posiadają kilka podzespołów odpowiadających za barwy – oprócz podstawowego w kolorze czarnym, mają również te kolorowe. Zawsze warto podczas wydruku zwracać uwagę na to, jaki jest poziom ich napełnienia, żeby móc się zaopatrzyć w ten, który wkrótce się skończy.

Tonery i tusze zamienne

Kupując nową drukarkę, nie musimy martwić się o toner, tusz czy bęben, ponieważ, w zależności od rodzaju i modelu urządzenia, właściwe materiały eksploatacyjne znajdują się w zestawie. Dopiero po jakimś czasie użytkowania sprzętu trzeba uzupełnić powstałe braki, by urządzenie spełniało swoje funkcje, czyli jakość wydruku była odpowiednia. Oryginalne materiały eksploatacyjne są stosunkowo drogie, dlatego wiele osób sięga po zamienniki. Wielu użytkowników zastanawia się z pewnością, czy warto?

Na przykład nowoczesne drukarki – i laserowe, i atramentowe – mają tę zaletę, że zarówno przy wydrukach monochromatycznych, jak i kolorowych, bez względu na  to, czy używany jest produkt oryginalny, czy zamiennik, różnica w jakości jest praktycznie niezauważalna. Podobnie jest w przypadku wydajności.

Nie ma obaw, że tańszy zamiennik szybciej się skończy czy będzie go mniej. Wręcz przeciwnie, często zdarza się, że starcza on na dłużej niż oryginał. Przy wydrukach na użytek własny nie jest tak bardzo istotne, czy zastosujemy produkt dedykowany przez producenta czy jego zamiennik. Natomiast w sytuacji, gdy perfekcyjność kolorowego wydruku i najdrobniejsze detale zdjęcia mogą mieć duże znaczenie,    zaleca się użytkowanie produktów oryginalnych.

Pamiętajmy, że należy wymieniać tylko ten toner czy tusz, który akurat się skończył, a nie wszystkie od razu, nawet, gdy część z ich jest zużyta tylko w niewielkim stopniu. Zdarza się często, że zakup całego zestawu jest bardziej opłacalny niż kupno pojedynczego tuszu czy tonera. Wtedy oczywiście warto wybrać tę korzystniejszą finansowo opcję, z kompletu jednak należy wziąć do wymiany tylko brakujący materiał, a resztę pozostawić w zapasie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *