Porady

Jaki kontroler MIDI wybrać?

megascena kontrolery midi

Kontroler MIDI to urządzenie z klawiaturą syntezatorową, które w zależności od modelu posiada różne przyciski, pady i gałki. Przyciski są przypisywane do różnych parametrów w programie. Kontroler MIDI często jest mylony z keyboardem, choć on sam z siebie nie generuje brzmienia. Działanie tego urządzenia opiera się na wysyłaniu odpowiedniego sygnału do programu muzycznego.

Kontrolery MIDI to urządzenie zarządzające oprogramowaniem na komputerze użytkownika. Najczęściej to klawiatury, pady i fadery. Osoby korzystające z takiego sprzętu używają go do zarządzania DAW i wtyczkami. Zamiast nagrywać instrument akustyczny czy analogowy syntezator, można zarządzać za pomocą kontrolera MIDI syntezatorami lub sekwenserami zainstalowanymi na komputerze. W ten sposób użytkownik korzysta z klawiatury sterującej, grając tak, jakby używał do tego syntezatora lub fortepianu. Urządzenie to można stosować również do tworzenia i wykonywania partii bębnów. W muzyce studyjnej coraz częściej drum loopy, wykonywane są one na padach lub klawiaturze MIDI.

Kontroler MIDI – klawiatura sterująca

Klawiatura sterująca wygląda podobnie jak klawiatura keyboardu lub fortepianu. Jednak w tym przypadku klawisze nie zawsze są pełnowymiarowe, a nawet nie zawsze są to klawisze w znaczeniu fizycznym. Niektóre urządzenia mają klawiatury dotykowe oraz takie, które wyposażone są w pady.

Na rynku znaleźć można również klawiatury bezprzewodowe z płaskimi klawiszami. Największe mogą mieć nawet 88 klawiszy jak w standardowym fortepianie, najmniejsze – 25, a czasami – jeszcze mniej. Dla osoby, która jest pianistą, najlepiej sprawdzi się pełnowymiarowa klawiatura z podniesionymi klawiszami w technologii „system smyczkowy”. Natomiast dla muzyka, który potrzebuje podczas gry odczucia fortepianu akustycznego, lepiej wybrać prostszą wersję z klawiaturą o 49 lub 61 klawiszach.

Na rynku dostępne są przenośne klawiatury z systemem młoteczkowym, które ważą ponad 10 kg. Wiele klawiatur ma dodatkowe elementy zarządzania. To niezbędne do lepszej kontroli instrumentu i DAW.

Kontrolery MIDI – dodatkowe elementy

Do dodatkowych elementów kontrolera MIDI zaliczamy pady, które są najczęściej wykorzystywane w klawiaturach hybrydowych łączących w sobie dwa rodzaje kontrolerów. W większości urządzeń są pokrętła i fadery, które dają możliwość ustalenia wielu funkcji syntezatorów i DAW (np. głośność, filtr, ilość efektu przesłania itp.). Kontrolery MIDI mają także możliwość zarządzania systemem DAW, co jest stosowane do odtwarzania, wstrzymywania, nagrywania oraz przełączania między częściami live-setu.

Na rynku znaleźć można także eksperymentalne klawiatury sterujące nieprzypominające z wyglądu klasycznej klawiatury fortepianu, jednak mające z nią niektóre wspólne cechy. Urządzenia takie mają szersze spektrum możliwości – to m.in. możliwość grania vibrato, mikrozmiany tonu, gładkie przejście od jednej nuty do drugiej itp.

Kontroler MIDI to doskonały sposób na ułatwienie sobie pracy nad kompozycją utworów, jednak do korzystania z MIDI potrzebujemy także programu muzycznego.