Jak ułatwić życie osobom niewidomym

Alfabet braillea

Niemożliwość korzystania z takiego ważnego zmysłu jak wzrok jest bardzo poważnym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu, ciężko to sobie nawet wyobrazić nam osobom widzącym, jak to musi być trudne. Aczkolwiek widzimy nierzadko w naszym otoczeniu istoty ludzkie, które bardzo słabo widzą lub nie widzą wcale, a jednak doskonale sobie radzą. Zaznaczmy na początku, iż w przypadku niemożności obserwacji otoczenia trzeba wyróżnić dwie kategorie osób, czyli niewidome i ociemniałe.

Wspólnym ich mianownikiem jest to, że są oni niewidzący, a choroba ta ma wiele przyczyn, między innymi zaliczyć do nich należy jaskrę, zaćmę, zwyrodnienie plamki żółtej, czy też utrata wzroku w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Jednak wracając do tego, co zostało powyżej już powiedziane, człowiek niewidomy to taki, który nie widzi od urodzenia albo stracił wzrok przed ukończeniem piątego roku życia, natomiast mianem ociemniałych określa się ludzi, którzy zdolność widzenia utracili po piątym roku życia. Jednym i drugim należy naturalnie zapewnić odpowiednią opiekę, żeby nie czuli się odrzuceni. Duża  w tym rola najbliższych, aby w przypadku braku chęci do działania przez osoby, które nie mają zmysłu wzroku od urodzenia albo utraciły go w późniejszym okresie, motywować je do działania.

A możliwości jest całkiem sporo, ludzie tacy mogą bez żadnego problemu uczyć się, studiować, zdobywać wiedzę i poszerzać swoje horyzonty w różnych dziedzinach. Ułatwia im to alfabet Braille’a. Osoby niewidome z dużym powodzeniem pracują w wielu różnych zawodach, takich jak na przykład dziennikarz, informatyk,  pracownik biurowy, czy też jako masażysta. Świetnie odnajdują się oni też w sztuce, wśród chociażby śpiewaków, malarzy lub poetów spotkamy słynnych ludzi, którzy są niewidzący.

Jakie przedmioty i akcesoria ułatwiają życie ludziom niewidomym?

Pierwszym akcesorium, które widzimy spotykając człowieka niewidomego, jest biała laska. Jest to wciąż niezastąpiony element, którym posługują się ludzie z dysfunkcją wzroku. Pomaga ona w poruszaniu się samodzielnie nawet po ruchliwych ulicach, czy też w zatłoczonych alejkach w rozmaitych galeriach handlowym. Ale jest to na szczęście niejedyny przyrząd pomocny ludziom, którzy utracili zdolność widzenia. Obecnie technologia stoi już na tak wysokim poziomie, że na rynku dostępnych jest sporo wyrobów bardzo pomocnych wyżej wymienionym osobom.

Są to na przykład specjalne zegarki informujące głosowo o tym, która jest godzina lub też istnieje możliwość, by czas na takim czasomierzu sprawdzić za pomocą dotyku. Ponadto znajdziemy między innymi specjalne dyktafony, telefony, mówiącą wagę kuchenną lub łazienkową, ciśnieniomierz z tą samą funkcją, a także urządzenie rozpoznające kolory oraz wiele innych produktów ułatwiających codzienne funkcjonowanie.

Tak więc współczesne rozwiązania technologiczne niosą znaczną pomoc ludziom niewidomym i ociemniałym. To wszystko w połączeniu z troską najbliższych oraz życzliwym stosunkiem otoczenia pomoże z pewnością człowiekowi dotkniętemu wyżej wymienioną niepełnosprawnością dobrze sobie radzić i wieść szczęśliwe życie.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *