Jak przyspieszyć starego laptopa? Mini poradnik

praca na laptopie

Szybki rozwój technologiczny doskonale widać przede wszystkim w dziedzinach takich jak komputery. Praktycznie z każdym rokiem pojawiają się nowe modele, dające użytkownikom więcej możliwości jak również mające o wiele lepsze parametry.

Jednak nie oznacza to, że kilkuletni laptop musi być koniecznie wymieniony na nowy, aby mógł dogonić chociaż w części swoich następców. Często można przyspieszyć ich działanie, wykorzystując proste i przede wszystkim niezbyt kosztowne rozwiązania.

Podzespoły i ich wymiana

Warto pomyśleć nad tym, co powoduje że starsze modele laptopów działają nieco wolniej. Trzeba pamiętać o tym, że instalowanie na nich coraz nowszego oprogramowania czy systemów o wiele bardziej obciąża procesor, pamięć RAM czy zajmuje więcej miejsca na dysku. Dlatego wymiana niektórych podzespołów może znacząco przyspieszyć starszy model i sprawić, że przez wiele lat będzie można z niego korzystać bez problemów. Nie jest konieczne, aby od razu wymieniać wszystko, można rozpocząć od wymiany pamięci RAM i obserwowaniu reakcji laptopa. Można również skorzystać z oprogramowania, które wskazuje podzespoły najbardziej obciążone podczas pracy i od ich wymiany rozpocząć upgrade sprzętu. Oczywiście nowe powinny być odpowiednio dobrane do całości ustawień, aby nie powodowały problemów z pracą sprzętu.

Regularne czyszczenie laptopa

Laptop powinien być regularnie czyszczony, jednak mowa tutaj o usuwaniu niepotrzebnych plików czy programów. Jeśli użytkownik zapomina o samodzielnym wykonywaniu takich czynności powinien skorzystać z pomocy odpowiedniego oprogramowania, które regularnie wykonuje tego typu prace. Ponadto warto dokładnie przejrzeć wszystkie ustawienia sprzętu, takie jak ilość aplikacji uruchamianych przy starcie czy działających w tle, które nie pozostają bez wpływu na szybkie działanie laptopa.

Odpowiednia konserwacja sprzętu

Laptop powinien być regularnie konserwowany, co zapobiega wielu problemom z jego działaniem. Mowa tutaj o czynnościach takich jak usuwanie kurzu z elementów takich jak chłodzenie czy procesor. Ponadto istotną częścią odpowiedniej konserwacji jest także wymiana pasty termoprzewodzącej, która zapobiega przegrzewaniu się najważniejszych elementów laptopa. Dzięki takim zabiegom nawet starsze modele laptopów mogą doskonale sprawdzać się przez długi czas.

3/5 - (liczba ocen: 3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.