Porady

Jak przyspieszyć laptopa Lenovo: Proste sposoby

Lenovo

Zakup laptopa to dla wielu dość duża inwestycja. Gdy nasze intensywnie eksploatowane urządzenie zaczyna spowalniać swoje funkcje i przestaje być tak wydajne jak na początku użytkowania – zadajemy sobie pytanie: Czy muszę kupić nowy sprzęt?

Z tego artykułu dowiesz się, że wcale niekoniecznie! Poniżej przedstawione zostaną proste sposoby na przyspieszenie swojego laptopa Lenovo.

1. Zeskanuj laptopa i zidentyfikuj problem

Na samym początku warto się dowiedzieć, co właściwie jest źródłem powolnego działania urządzenia. Może to być aplikacja, zawirusowany plik czy inne złośliwe oprogramowanie. Zlokalizowanie problemu i wyeliminowanie go powinno być pierwszym krokiem ku zoptymalizowaniu laptopa i przyspieszeniu jego funkcji.

2. Wyczyść laptopa

Zatkany przez kurz czy inny brud układ chłodzenia może prowadzić do przegrzania procesora oraz konsekwentnie – spowolnienia laptopa. Aby temu przeciwdziałać należy co jakiś czas czyścić otwory wentylacyjne tak, aby miała miejsce swobodna cyrkulacja powietrza. Można do tego użyć sprężonego powietrza lub odkurzacza do pozbycia się zastałego w systemie wentylacyjnym kurzu.

3. Dodaj pamięć RAM

Jeśli posiadasz środki na zakup dodatkowej pamięci RAM, nie wahaj się ją dodać. Powinna odczuwalnie zwiększyć prędkość przepływu danych. Zwolnienie systemu nie zawsze ma swoje źródło w usterce czy zawirusowaniu. Czasem urządzenie wraz z intensywniejszym eksploatowaniem, wymaga więcej miejsca na swoje funkcjonowanie. Aby rozszerzyć swojego laptopa Lenovo o pamięć RAM, nie potrzebujesz oddawać go do profesjonalisty. Każdy może przeprowadzić tę czynność samodzielnie.

4. Przeprowadź diagnostykę dysku

Czasem winowajcą wolnego działania może być uszkodzony podzespół. Dlatego zaleca się regularnie przeprowadzać analizy swojego dysku twardego. Kilka takich wadliwych sektorów może powodować wolniejsze funkcjonowanie czy też gorszą wydajność systemu.

5. Zatrzymaj działanie programów w tle

Automatyczne działanie w tle pewnych programów przy autostarcie może się przyczynić do zwolnienia systemu. W celu optymalizacji należy przejść do Menedżera zadań i w zakładce Uruchamianie odznaczyć wszystkie zbędne aplikacje i programy, które nie są konieczne do stosownego funkcjonowania laptopa. Powinno to nieco pomóc w przyspieszeniu.