Jak przyspieszyć komputer? Sposoby na optymalizację

monitor

Każdy komputer, nieważne z jakiej półki cenowej, po intensywnym użytkowaniu straci część swojej mocy obliczeniowej. Prędkość działania zwolni, a wydajność drastycznie spadnie. Czy konieczny jest wtedy zakup nowego sprzętu?

Ależ skąd! Czasem wystarczy parę kliknięć myszą, aby urządzenie wróciło do swojego początkowego stanu. Poniżej zaprezentowano kilka sprytnych sposobów na optymalizację komputera.

1. Odinstaluj zbędne programy

Aplikacje i programy, których używasz rzadko lub wcale generują mnóstwo zbędnej energii, przyczyniając się do ogólnego spowolnienia urządzenia. Zaleca się usunięcie wszystkich programów, które nie są konieczne do funkcjonowania sprzętu oraz te, które nie przyczyniają się w żaden sposób do dobrego działania systemu.

2. Ogranicz liczbę programów uruchamianych przy autostarcie

Zużywają one dużo pamięci podręcznej, przez co komputer nie włącza się tak szybko jak by mógł. Aby to zmienić, należy wejść w zakładkę Uruchamianie i odznaczyć wszystkie niepotrzebne. Przy okazji można też sprawdzić, czy w systemie nie zagnieździło się jakieś złośliwe oprogramowanie.

3. Sprawdź podzespoły dysku

Jeśli któryś z podzespołów jest uszkodzony, może być powodem spowolnienia komputera. Może to być też oznaka uszkodzonego dysku twardego. Aby to sprawdzić, należy użyć dedykowanego do tej czynności programu skanującego. Warto również sprawdzić, czy zasilacz nie jest uszkodzony lub pochodzący z nieznanego źródła.

4. Zbyt dużo antywirusów

Jak najbardziej zaleca się instalowanie programu antywirusowego na swoim komputerze. Może on uchronić sprzęt przed działaniem złośliwych oprogramowań, wykryć usterki w systemie itd. Jednak jeśli na urządzeniu znajduje się kilka antywirusów, to się wzajemnie wykrywają i w ten sposób spowalniają system. W takim wypadku należy zdecydować się na jeden program, najlepiej taki, który nie pobiera wiele danych, działając w tle.

5. Uporządkuj dysk

Przeanalizuj wszystkie programy i pliki znajdujące się na dysku i usuń te, które nie są już potrzebne. Jeśli twój dysk jest prawie w całości zapełniony – może powodować wolne działanie komputera. Stare gry, zarchiwizowane zdjęcia, czy programy zaleca się wyrzucić do kosza lub przekopiować dysk internetowy, np. OneDrive lub Dysk Google.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *