Jak odlagować swój serwer Minecraft?

Minecraft

Gracze na całym świecie borykają się z problemem lagowania, czyli spowalniania i zacinania się serwerów gier. Kwestia ta nie dotyczy tylko jednego tytułu, jednak ten artykuł skupi się na poradach dotyczących znanej już chyba każdemu gry wideo, czyli Minecrafta.

Nikt nie lubi się denerwować podczas dobrej rozgrywki, dlatego łapcie parę trików na odlagowanie!

1. Na sam początek warto zaproponować o pobraniu i wgraniu najnowszego silnika Spigot. Jest bardziej wydajny niż jego poprzednicy, a także bardziej stabilny w porównaniu do chociażby bukkita, który już nie jest nawet rozwijany. Znaczna część serwerów Minecrafta opiera się o najbardziej zaktualizowane wersje silnika Spigot. Jest on cały czas optymalizowany i ulepszany, a każda nowa aktualizacje jest bogatsza o nowe poprawki, wspomagające funkcjonowanie serwera, a co za tym idzie – przyspieszenie i zwiększenie wydajności samej gry.

2. Jeśli wgranie nowego Spigota zawiodło, zalecane jest wgranie wtyczki ClearLag, która ma na celu zmniejszenie zużycia przez serwery pamięci RAM. Nie sprawi to, że twój serwer zacznie śmigać, jednak czasem nawet niewielka pomoc może wiele zmienić w kwestii zacinania. Plugin ClearLag usuwa itemy leżące na ziemi, a także niechciane moby. Pomocna może się również okazać komenda „/lagg clear”, zatrzymująca wybuchające ładunki TNT oraz wyrzucająca porzucone itemy.

3. W przypadku dalszych problemów ze spowolnionym serwerem Minecrafta, zbawienne może się okazać wgranie wtyczki Essentials. Plugin ten zabezpiecza serwer i reguluje czat. Po wpisaniu komendy”/stoplag” zatrzymane zostaną wszelkie procesy serwera, które nie są konieczne do jego funkcjonowania. Powinno to odciążyć przepełniony serwer i przyspieszyć jego działanie.

4. W nowszych serwerach – tych od 1.13 wzwyż – istnieją datapacki, czyli tak zwane paczki danych, dzięki którym każdy gracz ma możliwość dodania do gry znalezionych po drodze itemów, postępy, tagi, a także struktury. Ich obecność zabiera sporo czasu przy uruchamianiu serwera Minecraft. Niezbyt da się ich pozbyć ani zdezaktualizować do mniejszych formatów, lecz można im trochę zapobiec wyłączając ładowanie chunków spawnu, czyli strefy w okolicy spawnu świata wybranego w grze.

4.5/5 - (liczba ocen: 2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *