10 Najważniejszych Wynalazków i Odkryć Geograficznych

kompas

Dzisiaj Geografia to jedna z nauk o przyrodniczych oraz społecznych, która zajmuje się naszą planetą, jej budową oraz rozmieszczeniem lądów, mórz i oceanów. W starożytności, byłą jedną z najważniejszych nauk, ponieważ pozwalała odkrywać ludziom nowe lądy. Wszystko to możliwe było dzięki wynalazkom geograficznym. Poniżej lista 10 najważniejszych z nich:

1. Kompas

Urządzenie służące do wyznaczania południka magnetycznego ziemi. Zbudowane jest ono z igły magnetycznej, która osadzona jest w drewnianym pudełku. Został on odkryty w XII wieku w Francji.

2. Mapa

Jest to graficzny obraz pewnego obszaru ziemi. Dzięki niej odkrywcy mogli podróżować w celu poszukiwania nowych lądów, z dzisiaj z pomocą mapy dojedziemy na przykład na wakacje. Została ona odkryta i stosowana w starożytnej Grecji.

3. Kanał sueski

Został on otwarty w 1869 roku i łączy morze śródziemne oraz czarne. Skrócił on znacznie drogę morską dla statków handlowych na czym Egipt zarabia rocznie ogromne pieniądze.

4. Odkrycie Ameryki

Było to przełomowe odkrycie nowego lądu 1492 roku przez Krzysztof Kolumba, który pierwotnie szukał nowej drogi do Indii. Znalazł on więc nowy kontynent, na którym dziś leży najpotężniejsze państwo świata.

5. Kwadrant

Przyrząd stosowany do wyznaczania położenia okrętu wodnego względem gwiazd oraz określanie szerokości geograficznej. Miał on kształt ćwiartki okręgu po której przesuwał się przeziernik. Odkryli go starożytni Grecy.

6. Log

Wynaleziony przez starożytnych Greków, przyrząd służący do określania prędkości statku na morzu.

7. Astrolabium

Przyrząd astronomiczny, który służył do określania ciał niebieskich na niebie. Służył on głównie żeglarzom podczas podróży w celu nawigacji. Został on wynaleziony przez arabskich żeglarzy.

8. Sekstant

To przyrząd który służył do ustalenia pozycji ciał niebieskich na niebie oraz kątów poziomych pomiędzy obiektami widocznymi na ziemi. Został on skonstruowany w 1731 oku.

9. Busola

Przyrząd stosowany do nawigacji, wyposażony w igłę magnetyczną i wynaleziony w XII wieku.

10. GPS

System opierający się na satelitach krążących wokół ziemi, pozwalający na dokładne wyznaczenie pozycji danego miejsca.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *