Dlaczego robotyzacja i automatyzacja jest bezpieczna? Jakie korzyści daje wprowadzenie robota do własnej firmy?

glowne-glowne-6

Mechanizm pracy robota to rozwinięta forma ludzkiej wyobraźni, ułożona w logiczną całość. Część z nich dostosowana jest do współpracy z człowiekiem. To sprawia, że jest on nie tylko zwykłym, zaprojektowanym przez człowieka mechanizmem pracy, ale jednocześnie na zaawansowanym poziomie współpracuje już na różnych etapach produkcyjnych. Czym są ów maszyny i gdzie mogą nam pomóc?

Współpraca z robotem była marzeniem człowieka od wielu lat. Choć futurystyczna wizja wprawdzie odbiega znacznie od dzisiejszych maszyn, to jedno się zgadza – roboty ułatwiają nam życie. Wykorzystywane w przemyśle urządzenia automatyczne również mają pomagać nam w pracy, nie tworząc jednocześnie kolejnych kłopotów przy zawiązywaniu „współpracy”

Czym są roboty współpracujące i dlaczego są bezpieczne?

Roboty współpracujące to skomplikowane w budowie i łatwe w obsłudze roboty, które nie generują potrzeby tworzenia dodatkowych barier ochronnych. Maszyny te zapewniają pełne bezpieczeństwo pracy, gdyż na ich działanie wpływa osoba, która je obsługuje. Nie ma, więc możliwości, aby robot wykonywał jakąś funkcję, bez nadzoru odpowiedniego pracownika. Musimy pamiętać, że do prawidłowej pracy robota konieczne jest przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy, zgodnego z wszystkimi zasadami i wytycznymi.

Roboty takie wykonują pracę, która wymaga dużej siły, dodatkowo odciążając pracownika. Urządzenie nie tylko potrafi tworzyć na podstawie przygotowanych schematów, ale też wykonuje prace fizyczne, z niemal perfekcyjną precyzją. Powtarzalność, bezpieczeństwo, działanie według schematów i możliwość pracy na większym poziomie trudności fizycznej sprawia, że roboty współpracujące wspierają działalność każdej firmy.

Wyobraźmy sobie również dbałość o zdrowie i życie pracownika. Ten nie będzie musiał przenosić ciężkich towarów, czy wykonywać ciągłych i jednostajnych ruchów ze sporym obciążeniem. Praca robota zwiększa bezpieczeństwo i higienę pracy firmy, oraz podnosi komfort psychiczny pracownika. Z pewnością uspokaja też właściciela, który nie musi martwić się o ewentualne koszty rehabilitacji swojej kadry.

Jak wyeliminować monotonię i braki w pracy własnej kadry?

Z pewnością automatyka firmy wpływa też na monotonność pracy. Zautomatyzowanie procesów produkcji – nawet w małej, często jedno, lub kilkuosobowej firmie – sprawia, że pracownicy nie są narażeni na ciągłe wykonywanie tych samych ruchów, a do ich obowiązków należy sprawne przygotowanie maszyny, oraz kontrola jej pracy. Dzięki temu pracownik ma możliwość kreatywnego podejścia do zawodu, a rzemieślnicze działania należą do robota.

Chyba nie musimy też dodawać, jak ważna w firmie jest kontrola jakości już na etapie produkcji. Oczywiście, największym testerem naszej inwencji jest klient, ale czy nie lepiej znaleźć swoje wady już we własnym gronie?

Wyobraźmy sobie jednak sytuację, że pracownicy muszą skupiać się wyłącznie na jednostajnej produkcji, bez autorefleksji, z ciągłym powtarzaniem tych samych czynności. Czy wierzymy w to, że ktoś z naszej kadry znajdzie błędy, lub wady w wykonywanym produkcie? Odpowiedź brzmi: nie!

Spokój w firmie to bezcenna rzecz – warto o niego zadbać!

Nie jest to spowodowane złośliwością naszych pracowników, czy chęcią robienia nam pod górkę. Zmęczenie i monotonność powoduje, że podświadomość pracownika karze mu widzieć swoją działalność, jako perfekcyjną, pomimo, że w trakcie trwania pracy człowiek działa coraz gorzej.

Jakie można zastosować na to rozwiązanie? Z pewnością warto pomyśleć o inwestycji w robotyzację firmy. Po pierwsze – robot, jak już pisaliśmy wyżej, będzie przez cały czas pracy wykonywał jedną czynność dokładnie tak samo, bez późniejszych strat na jakości. Po drugie – nadzorujący jego pracę człowiek szybko znajdzie błędy w czynnościach robota, lub te, które powstały już na etapie projektu. Jego oko będzie sprawniejsze i bardziej wypoczęte, a to na pewno da możliwości wyeliminowania błędów. Pamiętajmy, że mniejsza wadliwość naszego produktu wpływa później na odbiór i sprzedaż. Nie musimy wydawać, więc kroci na reklamę, jeżeli nasze dzieła bronią się same. Dziś dla konsumenta największą wartość stanowi jakość produktu, a tę z pewnością wprowadzi do naszej firmy automatyzacja pracy.

Podsumowując możemy uznać roboty współpracujące, jako świetną alternatywę dla ciągłych i niebezpiecznych prac, na które narażamy naszego pracownika. Nie musimy tworzyć kolejnych barier i utrudnień dla naszej kadry, a swojej firmie ograniczać moc przerobową. Jednocześnie na pewno zaoszczędzimy na nerwach i zdrowiu osób, które pracują na nasz sukces.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *