Rozrywka

10 Zaskakujących Ciekawostek o Serialu Czarnobyl

serial Czarnobyl
HBO

Serial „Czarnobyl” przybliżający historię przebiegu katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu i jej skutków stał się prawdziwym hitem HBO.

Przejmująca opowieść zdobyła liczne nagrody i uznanie widzów na całym świecie. Co jednak jest w niej faktem historycznym, a na ile twórcy podkoloryzowali tragiczne wypadki w Czarnobylu?

1. Zagrana przez Emily Watson radziecka fizyczka jądrowa Ulana Chomiuk, która wraz z Walerijem Legasowem i Borisem Szczerbiną stara się odkryć przed światem prawdę o katastrofie w Czarnobylu, jest postacią fikcyjną. Twórcy serialu stworzyli ją w hołdzie dla kilku naukowców zajmujących się wyjaśnianiem przyczyny wybuchu reaktora jądrowego.

2. Ścieżkę dźwiękową do serialu „Czarnobyl” miał skomponować Jóhann Jóhannsson, jednak jego tragiczna śmierć spowodowała, że zajęła się tym długoletnia przyjaciółka i współpracowniczka Hildur Guðnadóttir. Swoją pracę zaczęła od wizyty w nieczynnej elektrowni atomowej Ignalina na Litwie i nagrania dźwięków otoczenia, które zostały następnie zsamplowane w studiu i wykorzystane w kompozycjach Guðnadóttir.

3. Zdjęcia do serialu kręcone były m.in. również w elektrowni Ignalina, dzięki czemu udało się uzyskać wyjątkowo autentyczny wygląd pomieszczeń technicznych.

4. Na potrzeby zwiększenia dramaturgii serialu pokazano w nim wypadek helikoptera zrzucającego na reaktor ołów, bor i piasek w pierwszych dniach po katastrofie. Zdarzenia takie miało miejsce, ale wiele miesięcy po wybuchu, kiedy ogień już ugaszono. Helikopter rozbił się, zbliżając zanadto do reaktora i zahaczając o dźwig, ale nie miało to nic wspólnego z promieniowaniem z reaktora.

5. Mocno dramatyzowany obraz przekazuje również serial w przypadku pracy strażaków, robotników, górników i żołnierzy po wybuchu reaktora w Czarnobylu. Dotyczy to m.in. akcji otwierania zaworów i wypuszczania wody z reaktora przez trzech robotników, którzy jednak nie zgłosili się na ochotnika, jak zostało to przedstawione, a w trakcie misji dość szybko znaleźli pomieszczenie z zaworami, które nie były zablokowane. Nie zmarli oni również wkrótce po tych wydarzeniach, a dwóch z nich żyje do dzisiaj. Podobnie wygląda kwestia ukazania pracy górników rozbierających się zbiorowo do naga. Owszem, podobno kilku z nich tak zrobiło, nigdy jednak na aż tak dużą skalę, jak zostało to zaprezentowane w serialu.

6. W serialu oglądamy Borysa Szczerbinę i Walerego Legasowa, lecących razem do Czarnobyla. W rzeczywistości Legasow pojawił się na miejscu wcześniej i dopiero na miejscu zorientował się, co faktycznie stało się w elektrowni, a Szczerbina został wyznaczony jako koordynator działań rządu związanych ze zrzutami mającymi zapobiec dalszemu promieniowaniu, a następnie z likwidacją skutków wybuchu reaktora.

7. Dramatyczna historia Ludmiły Ignatenko i jej męża strażaka umierającego na chorobę popromienną powstała na podstawie wspomnień kobiety zawartych w książce „Czarnobylska modlitwa” Swietłany Aleksijewicz. Nieprawdziwe są w serialu sceny, kiedy Ludmiła przedostaje się za plastikowe zasłony i dotyka męża, ale faktycznie ze względu na wysoką dawkę promieniowania dziecko, które urodziła Ludmiła, zmarło po czterech godzinach.

8. Dane podawane na końcu serialu o liczbie zmarłych na skutek promieniowania po wybuchu reaktora są trudne do oszacowania. Władze ZSRR i Rosji tuszowały bowiem wiele przypadków zachorowań. Liczba osób zmarłych przedwcześnie określana jest więc od 4 do 93 tysięcy, a bezpośrednie zgony spowodowane wybuchem czy chorobą popromienną i traumą to ok. 31 do 54 osób.

9. Serial zdobył trzy statuetki Emmy za 2019 rok: za najlepszy serial limitowany, najlepszą reżyserię w serialu limitowanym i najlepszy scenariusz.

10. Rosyjski rząd i prorosyjskie media bardzo negatywnie odniosły się do międzynarodowego sukcesu, jaki odniósł serial „Czarnobyl”. W prokremlowskiej telewizji NTV trwają prace nad rosyjskim serialem o katastrofie, w którym podobno winę za wybuch ma ponosić amerykańskie CIA.