Cyberbezpieczeństwo – ważniejsze niż kiedykolwiek!

Cyberbezpieczeństwo

Wraz z rozwojem technologii i przenoszeniem kolejnych obszarów nie tylko działalności przedsiębiorstwa, ale i naszego życia do sieci, wzrasta ryzyko ataków cybernetycznych. Kiedyś ataki te były związane z największymi korporacjami i agencjami rządowymi. Dzisiaj jednak każda firma narażona jest na tego typu niebezpieczeństwo. Dlaczego cyberbepieczeństwo w dzisiejszych czasach jest ważniejsze niż kiedykolwiek i jak stosować się do metod utrudniających realizację ataku na naszą organizację?

Najpopularniejsze rodzaje ataków cybernetycznych

Zanim przejdziemy przez repozytorium zasad, mających na celu minimalizację ryzyka utraty danych, środków finansowych czy reputacji wskutek ataku, zastanówmy się, jakie rodzaje cybernetycznych zagrożeń czyhają na każdego aktywnego użytkownika sieci i firmy, które za pośrednictwem sieci starają się zwiększyć swoje przychody.

Najpowszechniejsze sposoby ataków to oczywiście Phishing oraz oprogramowanie typu Malware. Phishing to sposób działania polegający na wysyłaniu wiadomości na skrzynkę pocztową lub w popularnych komunikatorach, zawierających linki. Po kliknięciu w link na urządzeniu użytkownika instalowane są programy szpiegujące lub wirusy. Malware to z kolei małe objętościowo oprogramowanie, które przez przypadek możemy zainstalować na urządzeniu. Skutkiem tego będzie wykradzenie danych, a także instalacja niepożądanych wirusów na komputerze.

Możemy także uwzględnić ataki typu DoS polegające na przeciążaniu sieci, ataki MitM czy coraz to popularniejsze ataki o nazwie Atak zero-day.

Jakie jest znaczenie cyberbezpieczeństwa dla każdej organizacji?

Dlaczego cyberbezpieczeństwo każdej organizacji jest takie ważne w dzisiejszych czasach? Ze względu na zaangażowanie sieci, urządzeń mobilnych i innych technologii w realizowaniu podstawowych procesów biznesowych zachodzących w firmie. Obecnie, w świecie mocno zglobalizowanym ciężko mówić o tym, by firma mogła rozwijać się, inicjować nowe kontakty biznesowe, zdobywać klientów i świadczyć usługi bez stałego dostępu do sieci.

Jak dobrze wiemy, każdy podmiot obecny na rynku korzysta z dobrodziejstw social-mediów, chmury obliczeniowej, zaawansowanych rozwiązań sieciowych i wielu innych alternatyw, które wymuszają stałą obecność w sieci. To z kolei w bezpośredni sposób wpływa na rosnącą liczbę cyberataków z każdej strony. Jeśli firma nie będzie odpowiednio dbać o cyberbezpieczeństwo, może w przyszłości spotkać się z incydentami w postaci utraty danych, strat finansowych, a także utratą reputacji, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do upadłości przedsiębiorstwa.

W jaki sposób minimalizować ryzyko cyberataków w firmie?

W jaki sposób prowadzić swój biznes, by minimalizować ryzyko utraty bezpieczeństwa w sieci? Przede wszystkim powinniśmy z własnej inicjatywy dokonywać regularnych kopii zapasowych wszelkich zasobów wirtualnych, które świadczą o wartości naszej firmy. Dodatkowo powinniśmy zadbać o audyt bezpieczeństwa sieci, który być może ujawni przed nami wszelkie słabe strony zabezpieczeń i zwróci uwagę na obszary, które powinny być natychmiast poprawione.

Prywatność procesów biznesowych zachodzących w ramach sieci powinna być wzmocniona przez wykupienie odpowiedniego oprogramowania chroniącego, a także wykorzystywanie popularnych dzisiaj sieci prywatnych, lepiej znanych jako VPN. To jednak, co w dużej mierze decyduje o zachowaniu optymalnego bezpieczeństwa w sieci to zatrudnienie specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa.

Specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa poszukiwani

Bardzo dobrą wiadomością jest, że coraz więcej organizacji zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i rosnącego ryzyka ataków cybernetycznych. Dlatego zarówno większe firmy, jak również te mniejsze na potęgę poszukują specjalistów do spraw bezpieczeństwa, których zadaniem jest prewencja, edukacja, a także zapobieganie wszelkim przejawom zagrożenia wynikającego z tak obszernego zaangażowania firmy w działania z wykorzystaniem Internetu.

Ten trend sprawia, że wszyscy rozpoczynający karierę w branży nowoczesnych technologii mogą w łatwy sposób zdobyć odpowiednią pracę w IT, kierując swoje wysiłki i edukację w stronę cyberbezpieczeństwa. Praca w IT to nasz plan na przyszłość? Warto zapoznać się z ogłoszeniami związanymi z cyberbezpieczeństwem, dokonać rewizji własnych umiejętności i wciąż pogłębiać swoje kompetencje, które w niedalekiej przyszłości mogą zaowocować pierwszą pracą na stanowisku specjalisty do spraw cyberbezpieczeństwa.

Materiał partnera

4/5 - (liczba ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *