Rozrywka

Black Mirror – 10 Ciekawych Informacji i Ciekawostek

Black Mirror
Netflix

Black Mirror to jeden z głośniejszych w ostatnich latach seriali, który powstał pierwotnie w dziale komediowym brytyjskiej stacji Channel, a następnie został przejęty przez Netflix, gdzie obecnie można oglądać wszystkie jego dotychczasowe serie.

Oto 10 ciekawostek o serialu, który pokazuje mroczne, ale również niepokojące swoim prawdopodobieństwem wizje naszej przyszłości zdominowanej przez technologię.

1. Tytuł serii „Black Mirror” („Czarne lustro”) nawiązuje do efektu, który pojawia się na wyłączonym ekranie komputera lub telewizora, w których na ciemnym tle odbijają się sylwetki siedzących przed nimi użytkowników lub widzów.

2. Szokujący dla wielu widzów był już pierwszy odcinek serii, w którym premier Wielkiej Brytanii był zmuszony do odbycia stosunku ze świnią, transmitowanego na cały kraj, aby uratować porwaną arystokratkę. Jak zwierzali się po latach twórcy serialu, pierwotnie nie miała w nim pojawić się świnia, ale jakieś inne zwierzę. Pod uwagę brane były osioł lub kaczka, ostatecznie jednak wystąpiła w nim świnia o imieniu Madge.

3. Choć wiele nawiązań w poszczególnych odcinkach może wywoływać wrażenie, że historie te rozgrywają się w tym samym uniwersum, pomysłodawca serialu, Charlie Brooker, zaprzecza temu twierdzeniu. Nie wyklucza jednak, że jeśli serial „Black Mirror” będzie kontynuowany, mogą pojawić się sequele dotychczas wyprodukowanych epizodów.

4. Odcinek pierwszy, rozpoczynający sezon 4 serialu „Black Mirror”, „USS Calister” jest hołdem dla słynnej serii science-fiction „Star Trek”. Pełen zabawnych nawiązań odcinek został doceniony nagrodą Emmy w 2018 roku dla Williama Bridgesa i Charliego Brookera za scenariusz.

5. W każdym sezonie serialu w jednym odcinku pojawia się piosenka „Anyone Who Knows What Love Is” oryginalnie wykonywana przez Irmę Thomas. Można ją usłyszeć w pierwszym sezonie w odcinku „Piętnaście milionów”, odcinku specjalnym z drugiego sezonu: „White Christmas”, w trzecim sezonie pojawia się w odcinku „Ludzie przeciw ogniowi”, w „Krokodylu” z sezonu czwartego i „Rachel, Jack i Ashley Too” w ostatnim do tej pory, piątym sezonie.

6. W odcinku „Na łeb, na szyję”, w którym twórcy wykreowali świat rządzony przez „lajki” pastelowe osiedle domków, gdzie mieszka główna bohaterka i wyglądające jak typowe amerykańskie przedmieścia, w rzeczywistości mieści się w RPA, w miejscowości Knysna.

7. Jednym z najbardziej cenionych odcinków wszystkich serii jest „San Junipero”, nagrodzony dwiema nagrodami Emmy. Zdjęcia do tego epizodu powstawały raptem 15 dni, a kręcone były w Kapsztadzie i Londynie.

8. „Bandersnatch” to interaktywny odcinek specjalny serii z 2018 roku, w którym to widz decyduje, w jakim kierunku podąża historia młodego geniusza komputerowego. Film ma pięć alternatywnych zakończeń, a choć seans trwa 90 minut, to twórcy przyznali, że w sumie nakręcili ok. 5 godzin materiału.

9. Odcinek trzeci sezonu 1, „Cała twoja historia”, jako jedyny do tej pory z całej serii nie jest firmowany nazwiskiem Charliego Brookera.

10. Wbrew ponurym wizjom naszej przyszłości, twórca serialu, Charlie Brooker jest fanem współczesnych technologii.