Jak może wyglądać prowadzenie biznesu za 10 lat

biznes-przyszlosci

Czy jesteśmy sobie w stanie wyobrazić jak będzie wyglądać nasz biznes za kilka czy kilkanaście lat? Trudno jest powiedzieć jak to będzie przebiegać. Patrząc na to jak prowadzenie działalności gospodarczej przebiegało jeszcze kilkanaście lat temu możemy dochodzić do wniosku, że nic nie będzie takie jakie jest aktualnie.

Dziś powoli wkraczamy w etap prowadzenia biznesu w świecie wirtualnym. Coraz więcej osób działa głównie w sieci. Czy za 10 lat również tak będzie? Takie pytanie może zadawać sobie każdy z nas. Prawda jest taka, że nie możemy dziś na nie odpowiedzieć. To znaczy możemy, jednak nie mamy pewności, że rzeczywiście to się spełni co zakładamy i przewidujemy.

Prawdopodobnie za dziesięć lat wszyscy będziemy robić zakupy online. Biznes będzie prowadzony głównie w sieci, a w świecie realnym będziemy spotykać się ze sprzedającymi tylko wtedy, gdy będziemy chcieli odebrać towar. Głównie osobiście odbierać będziemy towary wielkogabarytowe. Wszystkie inne, włącznie z żywnością będziemy otrzymywać pocztą, kurierem.

Z perspektywy osoby prowadzącej biznes będzie wyglądało to tak, że będzie mogła prowadzić swoją działalność gospodarczą praktycznie z domu. Przynajmniej w bardzo wielu przypadkach nie będzie trzeba osobiście kontaktować się z klientami. Wszystkie zamówienia będą składane online, a właściciel sklepu będzie je tylko segregował i wysyłał. Sklepy stacjonarne odejdą do lamusa.
Czy jednak rzeczywiście tak będzie? Można powiedzieć, że wiele na to wskazuje. Dzisiejsze biznesy sporo różnią się od tego jak funkcjonowały kilkanaście lat temu.

Rzeczywistość jednak sprawia wrażenie, że najbliższa przyszłość nie będzie taka jak wspomniano o niej powyżej. Tak powinna wyglądać jeśli nadal będziemy się rozwijać w zastraszającym tempie. Zapewne proste czynności jak zakup kuponów lotto, czasopism i gazet, żywności, ubrań, będziemy wykonywać online z dostawą do domu.

Raczej jednak nie zrezygnujemy całkowicie z możliwości wyjścia na zakupy. Nadal będziemy chodzić do fryzjerów, kosmetyczek itd. Zmieni się zapewne sposób naprawy pojazdów. Warsztaty samochodowe nie będą prowadzone w taki sposób jak dziś. Właściciel samochodu nie będzie podstawiał pojazdu pod warsztat. To raczej pracownik pojawi się przed domem klienta, odbierze pojazd, dokona jego naprawy i odstawi pod dom. Tak prawdopodobnie będzie wyglądał biznes prowadzony w zakładach mechanicznych w przyszłości. Trudno jest jednak przewidzieć każdą branżę w jakim kierunku będzie iść.

Czy prowadzenie biznesu będzie łatwiejsze

prowadzenie-biznesu

Tak powinno być, ponieważ we wszystkim zaczynają pomagać nam komputery i programy komputerowe. Czy rzeczywiście tak będzie? W przyszłości księgowość powinna być wykonywana automatycznie i bez żadnych błędów dostarczana do Urzędów Skarbowych. Dziś trudnością są na pewno różnego rodzaju procedury, przepisy, ustawy, którym trzeba się podporządkować, znać je i pamiętać. W przyszłości mogłoby to zostać znacznie bardziej ułatwione. Tak powinien wyglądać biznes za dziesięć lat. Powinien być mniej stresowy dla właściciela. Czy jednak instytucjom państwowym na tym będzie zależeć? Nie wiadomo jednak trudno uwierzyć w to, że rzeczywiście miałoby to ulec zmianie.

Koszty prowadzenia firmy za dziesięć lat

W przyszłości problemem mogą być koszty prowadzenia biznesu. Co zrobią wszyscy ci, których nie stać na nowoczesny sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności? Mogą zostać wprowadzone wymagania dotyczące sprzętów w firmach. Ci, którzy nie będą mogli sobie pozwolić na ich zakup będą musieli zrezygnować z biznesu.

Można jednak spojrzeć na przyszłość z drugiej strony. Rozwój technologii powinien doprowadzić do tego, że prowadzenie działalności będzie znacznie tańsze. Dzięki technologii będzie można przecież zredukować ilość pracowników, przez co koszty będą niższe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że redukcja w ilości pracowników doprowadzić może do większego bezrobocia. Biznes w przyszłości może być więc prowadzony kosztem pracowników i istnieje naprawdę bardzo duże prawdopodobieństwo tego, że tak będzie.

Biznes w przyszłości dla każdego

Szansę na uruchomienie biznesu w przyszłości będzie miał daną każdy jeden obywatel. Dzięki temu, że większość handlu toczyć będzie się w sieci, to właśnie tak będzie. Koszty powinny być mniejsze niż dziś, właśnie dzięki rezygnacji w wielu branżach ze sprzedaży w punktach stacjonarnych. Już dziś każdy z nas może otworzyć swoją własna firmę czy trzeba więc czekać z tym do przyszłości? Na takie pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samemu.

Przyszłość jest bardzo niepewna i można na nią spoglądać w bardzo różny sposób. Część osób stwierdzi, że biznes za dziesięć lat będzie znacznie lepszy, łatwiejszy, bardziej dochodowy i dostępny dla każdego. Inne osoby stwierdzą jednak, że w przyszłości prowadzenie biznesu będzie dla wybranych, a nowe technologie z jakich w działalnościach gospodarczych będziemy korzystać doprowadzą do ogromnego bezrobocia pośród mniej wykwalifikowanych pracowników.

Każda z wizji ma zapewne swoich zwolenników jak i przeciwników. Najlepiej jeśli nie będzie zbyt dużych zmian, ponieważ daleko idące zmiany nigdy nie przynoszą niczego dobrego.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *