Porady

4 mity o inteligentnym domu, w które prawdopodobnie wierzysz

dziewczyna na kanapie

Inteligentny dom to coś, co jest obiektem pożądania coraz większej liczby osób. Życie w takim miejscu oznacza wiele zalet, między innymi jest bezpieczniej, bardziej komfortowo i oszczędnie. Posiadacz inteligentnego domu ma również większą kontrolę, co jest dodatkowym komfortem i daje poczucie bezpieczeństwa. Niestety mimo pozytywnych stron takiego rozwiązania, narosło wiele mitów wokół tematu, które skutecznie zniechęcają do stworzenia takiego domu. W tym artykule znajdziesz te najpopularniejsze.

Inteligentny dom – dlaczego warto?

Jak już zostało wspomniane, posiadanie inteligentnego domu wiąże się z wieloma zaletami:

  • Kontrola – w tym chaotycznym świecie każdy z nas pragnie mieć poczucie, iż ma kontrolę nad swoim życiem. Jako że dom jest jego ważną częścią, musi zapewniać poczucie bezpieczeństwa i kontroli. Dzięki nowoczesnym systemom w takim budynku, właściciel ma możliwość monitorowania zużycia wody, energii elektrycznej i innych dóbr. To sprawia, iż koszty spadają, a to pozwala zaoszczędzić niezła sumę pieniędzy.
  • Oszczędność – dzięki ustawieniom dostosowanych do każdego mieszkańca domu, komfort jest zachowany, ale jednocześnie opłaty mniejsze. Mowa tutaj o kwestiach takich jak: opłaty za prąd, ogrzewanie albo gaz.
  • Komfort – to jedna z największych zalet inteligentnych domów. Jest to możliwe dzięki systemowi, który łączy wszystko to, co ważne w domu – ogrzewanie, multimedia i tego typu zespoły. Dzięki temu wszystko to jest ustawione w taki sposób, aby funkcjonowanie w budynku było komfortowe i łatwe. Można oczywiście modyfikować te ustawienia zgodnie ze swoimi potrzebami. Nie jest to trudne, dzięki nowoczesnym technologiom. Dla jej największych miłośników doskonałą zaletą jest fakt, iż wieloma takimi systemami można sterować za pomocą smartfona.
  • Bezpieczeństwo – które jest jedną z najistotniejszych kwestii. Nikt przecież nie chce tracić dobytku w wyniku pożaru albo kradzieży. Możliwość wystąpienia takich wydarzeń można zminimalizować, dzięki systemom inteligentnego domu. Mowa tutaj o monitoringu, systemom przeciwpożarowych czy symulacji pobytu domowników w budynku.

Pespektywa posiadania takiego domu z pewnością jest kusząca, dlaczego więc wielu ludzi z tego rezygnuje? Powodów może być wiele, jednym z nich są przekonania, które sprawiają, iż atrakcyjność takiego rozwiązania spada. Mowa tutaj oczywiście o mitach, które nie mają nic wspólnego z prawdą, ale niestety wiele osób w nie wierzy.

4 mity na temat inteligentnego domu

Oto lista najczęściej powielanych mitów, przez które rezygnujesz z wygody i komfortu, jakim jest inteligentny dom:

  1. To drogie rozwiązanie, tylko dla bogaczy – oczywiście całe przedsięwzięcie wiąże się z koniecznością wkładu finansowego, jednak cały koszt zwraca się, ponieważ taki dom jest dużo mniej kosztowny w prowadzeniu niż tradycyjny budynek. Liczba i rodzaj rozwiązań można zmodyfikować w taki sposób, aby dostosować koszty pod swoje możliwości finansowe. Inteligentny dom nie musi być drogi.
  2. Brak połączenia z siecią skutkuje awarią – wiele osób wierzy w to, iż w przypadku braku dostępu do sieci taki dom przestaje być funkcjonalny. Owszem, jeśli są problemy z połączeniem konfiguracja ustawień jest niemożliwa, jednak systemy wciąż działają poprawnie.
  3. Częste kontrole – czy taki budynek wymaga ciągłej kontroli i wzywania specjalistów? Odpowiedź brzmi: nie. System samodzielnie przegląda poszczególnie urządzenia, nie ma więc konieczności wzywania specjalisty do dokonania przeglądu.
  4. Przeobrażenie zaaranżowanego domu w inteligentny budynek, wiąże się z koniecznością remontu – najlepiej i najwygodniej jest zaplanować i zrealizować takie działania jak najwcześniej, jednak dzięki nowoczesnym rozwiązaniom gotowy, w pełni zaaranżowany dom można przeobrazić w inteligentny bez konieczności ogromnych remontów.

Co przyda się w inteligentnym domu?

Inteligentny dom to rozwiązanie na miarę naszych czasów. Pozwala żyć wygodniej, bezpieczniej i oszczędniej. Aby tak było, warto zapewnić sobie sprzęt i doradztwo profesjonalistów. Najlepiej skorzystać z zaufanych ofert, jak na przykład oferta firmy Zamel. W swoim asortymencie posiadają wiele urządzeń, dzięki którym budynek staje się inteligentny. Z pewnością przyda się czujnik ruchu. Jak działa czujnik ruchu i do czego może posłużyć? – takie urządzenie po prostu wykrywa ruch, dzięki czemu można na przykład sterować oświetleniem, bramą wjazdową czy układem monitoringu.

W inteligentnym domu przyda się także czujnik zalania, dzięki któremu informacja o ewentualnym zalaniu dotrze do właściciela bardzo szybko. Inteligentny dom potrzebuje również regulatorów temperatury i innych nowoczesnych rozwiązań. W zależności od budżetu i oczekiwań należy wybrać odpowiedni rodzaj i ilość sprzętu.