20 trendów technologii, które zmienią podejście do zdrowia


medycyna

Obecnie szybko rozwijająca się technologia sprawia, że standard naszego życia gwałtownie się poprawia. Również pod kątem zdrowotnym. Dzięki temu wielu ludzi będzie mogło zapomnieć o wielu różnych problemach zdrowotnych bądź alternatywnie będą mogli mieć szansę na utrzymanie stanu swojego organizmu, nawet przy chorowaniu na różne choroby, na wysokim poziomie. Poniżej przedstawiamy 20 różnych trendów technologicznych, dzięki którym raz na zawsze zmieni się nasze podejście do zdrowia.

1: Sztuczna trzustka.

Już niedługo umożliwi wspomaganie działania trzustki u tych, którzy cierpią na cukrzycę różnego typu. Dzięki temu chorzy nie będą potrzebowali codziennych zastrzyków z insuliną. Znacząco zmieni to jakość życia zwłaszcza tych, którzy zmagają się z chorobami trzustki. Być może w przyszłości sztuczna trzustka umożliwi również zastąpienie prawdziwego organu i życie jednostek zostanie w tej sposób znacząco wydłużone.

2: Sztuczna wątroba.

Podobnie jak sztuczna trzustka, urządzenie to w tym momencie skutecznie wspiera funkcjonowanie wątroby i umożliwia dłuższe przeżycie. Ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim przy przedłużaniu życia chorego tak, by ten doczekał operacji lub transplantacji tego organu. Być może również w przyszłości uda się ją zastosować w ten sposób, by trwale zastąpiła prawdziwy narząd. To stanowczo zmieni życie wielu osób.

3: Aplikacje samodiagnozujące.

Wszystko idzie w tym kierunku, by pacjent za pomocą odpowiedniej aplikacji mógł sam dokonać autodiagnozy pod kątem oceny własnego zdrowia. Taka aplikacja mogłaby umożliwić popełnianie dużo mniejszej ilości błędów lekarskich a być może wpłynęłaby również na zawód lekarza wykonywany w przyszłości.

4: Drukarki 3D.

Już w tej chwili lekarze są w stanie tworzyć modele i protezy, tak niezbędne wielu pacjentom do normalnego funkcjonowania za pomocą drukarek trójwymiarowych. W przyszłości oczekuje się tworzenia sztucznych narządów, odtworzonych dokładnie na potrzeby chorujących na różne choroby.

5: Druk 3D.

Trójwymiarowy obraz pozwala dokładniej dostrzec zmiany zaistniałe w narządach człowieka. Dzięki temu będzie można precyzyjniej przeprowadzić operacje, a także odtworzyć w przyszłości sztuczne odpowiedniki chorych narządów.

6: Pełne zautomatyzowanie przychodni.

Długie oczekiwanie w kolejkach, czekanie na wizyty, o których zapomniano wpisać do kalendarza, pomyłka wyników badań… To już przeszłość. Pełne zautomatyzowanie gabinetów i recepcji w przychodniach pozwala na dokładniejsze zajęcie się pacjentem bez potrzeby marnowania jego cennego czasu.

7: Przypominanie pacjentom o wizytach u lekarza za pomocą SMSa.

A może w przyszłości również krótkiego powiadomienia push-up.

8: Postępy w genetyce.

Odpowiednie testy umożliwią właściwe podejmowanie decyzji o założeniu rodziny jeszcze przed poczęciem dziecka. Dzięki temu w wielu przypadkach będzie można stawić poprawniejszą diagnozę w stosunku do płodu podczas ciąży i być może skutecznie zapobiegnie to wielu aborcjom z tytułu możliwości urodzenia niepełnosprawnego dziecka. Wiedząc, że nasz potomek będzie miał duże szanse urodzić się niepełnosprawnym, nie zdecydujemy się na zajście w ciążę.

9: Sposoby leczenia.

Już niedługą mają być przede wszystkim w domu, a nie – jak do tej pory – w szpitalach. To oszczędzi wielu ludziom, zwłaszcza starszym, niepotrzebnego stresu i być może wniesie dużo oszczędności do budżetu niejednego państwa.

10: Wereables.

Taką nazwę mają nosić urządzenia, umieszczone na ciele człowieka i służące do ciągłego monitorowania jego kondycji oraz stanu zdrowia.

11: Aplikacje służące do monitorowania stanu zdrowia.

Również do zastosowania w naszym telefonie, dzięki nim będzie szybko wiadomo, jakiej jakości jest obecnie nasze życie.

12: System informowania pacjenta na bieżąco o jego stanie zdrowia.

Dzięki temu pacjent nie jest już nieświadomym pacjentem – staje się partnerem skłonnym do dyskusji z lekarzem na temat stanu swojego zdrowia.

13: System analizy wszystkich informacji na temat pacjenta.

Dzięki dokładniejszej analizie stanu zdrowia pacjentów możliwy jest dalszy rozwój medycyny.

14: Ustosunkowywanie się do pacjenta pod kątem jego religii i przekonań osobistych.

Znajdywanie alternatyw dla tych sposobów leczenia, które z przyczyn osobistych nie mogą zostać zastosowane na pacjencie.

15: Bezwzględna ochrona danych osobowych pacjenta

Bardzo ważne podejście zwłaszcza wtedy, kiedy niekoniecznie chcemy, żeby nasza rodzina wiedziała o naszej chorobie – z tym różnie dotąd bywało.

16: Przemiany zachodzące w firmach farmaceutycznych

Wymuszenie nowych modeli sprzedażowych – dla przykładu do tej pory wymagana była recepta, by skorzystać z danego leku. Te ograniczenia mogą stać się mniejsze przy użyciu między innymi systemów samodiagnozujących w miejscu funkcjonowania apteki.

17: Nowoczesne metody poprawiania wzroku – bioniczne soczewki kontaktowe

Umożliwią zredukowanie wady wzroku nawet trzy razy skuteczniej niż używane do tej pory soczewki lub okulary. Mają być na stałe zamontowane na oczach pacjenta.

18: Korekty wzroku

Wszystko idzie w kierunku polepszania, ale także przywracania wzroku. W przyszłości niewielu ludzi może wymagać noszenia urządzeń wspomagających ten zmysł, takich jak soczewki czy okulary.

19: Egzoszkielety

Ta technologia może wkrótce umożliwić niepełnosprawnym ludziom poruszanie się, gdzie chcą i kiedy chcą – o własnych siłach.

20: Możliwość refundowania coraz większej ilości zabiegów

Oczywiście przy założeniu wdrażania coraz tańszych metod ich wykonywania.

20 trendów technologii, które zmienią podejście do zdrowia
4.5 (89%) 20 głosów


Dlaczego robotyzacja i automatyzacja jest bezpiecz... Mechanizm pracy robota to rozwinięta forma ludzkiej wyobraźni, ułożona w logiczną całość. Część z nich dostosowana jest do współpracy z człowiekiem....
Małe odkurzacze ranking Mały odkurzacz, który pozwoli nam poradzić sobie z wieloma problemami to skarb. W artykule przedstawione zostaną, takie odkurzacze zaliczane do nied...
Jaki tablet do 500 zł. wybrać – Ranking Marz... Obecnie rynek urządzeń mobilnych niezwykle dynamicznie się rozwija dlatego klienci regularnie zasypywani są sporą ilością nowych modeli tabletów. ...
Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Ranking Marzec 20... Ranking nawilżaczy powietrza O odpowiedni poziom nawilżenia w domu lub mieszkaniu należy szczególnie zadbać w okresie grzewczym, czyli jesienią i z...
Najlepsze laptopy 13 calowe. Ranking Marzec 2018 Laptopy o przekątnej ekranu 13 cali wcale nie muszą być gorsze od swoich większych konkurentów. W tych niewielkich urządzeniach często kryje się b...
Top 10 laptopów do gier – Ranking Marzec 201... Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów coraz więcej producentów laptopów projektuje swoje urządzenia z myślą specjalnie o graczach. Dzię...
Cichy odkurzacz – Ranking Marzec 2018 Cichy odkurzacz - jaki wybrać? Każda kolejna generacja odkurzaczy to krok w kierunku mniejszego hałasu. Trend nakierowany na ciszę ma dwa źródła: pie...
Ranking pralek automatycznych – Marzec 2018 Zakup pralki nie jest codzienna czynnością dlatego przed jego dokonaniem warto jest zapoznać się z jej specyfikacjami i parametrami technicznymi. ...
Jaki telewizor 32 cale kupić? Poradnik Marzec 2018... 32 calowe telewizory świetnie sprawdzą się w małych przestrzeniach, kawalerkach lub w sytuacji gdy nasza kanapa znajduje się bardzo blisko odbiorn...
Najlepsze monitory 22 cale Zdecydowana większość monitorów, które są obecnie sprzedawane są wyposażone w panoramiczne wyświetlacze. Najpopularniejsze są ekrany 22 calowe. Ni...

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "20 trendów technologii, które zmienią podejście do zdrowia"

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o

Codziennie dowiaduję się czegoś wartościowego na tej stronie.