20 trendów technologii, które zmienią podejście do zdrowia

medycyna

Obecnie szybko rozwijająca się technologia sprawia, że standard naszego życia gwałtownie się poprawia. Również pod kątem zdrowotnym. Dzięki temu wielu ludzi będzie mogło zapomnieć o wielu różnych problemach zdrowotnych bądź alternatywnie będą mogli mieć szansę na utrzymanie stanu swojego organizmu, nawet przy chorowaniu na różne choroby, na wysokim poziomie. Poniżej przedstawiamy 20 różnych trendów technologicznych, dzięki którym raz na zawsze zmieni się nasze podejście do zdrowia.

1: Sztuczna trzustka.

Już niedługo umożliwi wspomaganie działania trzustki u tych, którzy cierpią na cukrzycę różnego typu. Dzięki temu chorzy nie będą potrzebowali codziennych zastrzyków z insuliną. Znacząco zmieni to jakość życia zwłaszcza tych, którzy zmagają się z chorobami trzustki. Być może w przyszłości sztuczna trzustka umożliwi również zastąpienie prawdziwego organu i życie jednostek zostanie w tej sposób znacząco wydłużone.

2: Sztuczna wątroba.

Podobnie jak sztuczna trzustka, urządzenie to w tym momencie skutecznie wspiera funkcjonowanie wątroby i umożliwia dłuższe przeżycie. Ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim przy przedłużaniu życia chorego tak, by ten doczekał operacji lub transplantacji tego organu. Być może również w przyszłości uda się ją zastosować w ten sposób, by trwale zastąpiła prawdziwy narząd. To stanowczo zmieni życie wielu osób.

3: Aplikacje samodiagnozujące.

Wszystko idzie w tym kierunku, by pacjent za pomocą odpowiedniej aplikacji mógł sam dokonać autodiagnozy pod kątem oceny własnego zdrowia. Taka aplikacja mogłaby umożliwić popełnianie dużo mniejszej ilości błędów lekarskich a być może wpłynęłaby również na zawód lekarza wykonywany w przyszłości.

4: Drukarki 3D.

Już w tej chwili lekarze są w stanie tworzyć modele i protezy, tak niezbędne wielu pacjentom do normalnego funkcjonowania za pomocą drukarek trójwymiarowych. W przyszłości oczekuje się tworzenia sztucznych narządów, odtworzonych dokładnie na potrzeby chorujących na różne choroby.

5: Druk 3D.

Trójwymiarowy obraz pozwala dokładniej dostrzec zmiany zaistniałe w narządach człowieka. Dzięki temu będzie można precyzyjniej przeprowadzić operacje, a także odtworzyć w przyszłości sztuczne odpowiedniki chorych narządów.

6: Pełne zautomatyzowanie przychodni.

Długie oczekiwanie w kolejkach, czekanie na wizyty, o których zapomniano wpisać do kalendarza, pomyłka wyników badań… To już przeszłość. Pełne zautomatyzowanie gabinetów i recepcji w przychodniach pozwala na dokładniejsze zajęcie się pacjentem bez potrzeby marnowania jego cennego czasu.

7: Przypominanie pacjentom o wizytach u lekarza za pomocą SMSa.

A może w przyszłości również krótkiego powiadomienia push-up.

8: Postępy w genetyce.

Odpowiednie testy umożliwią właściwe podejmowanie decyzji o założeniu rodziny jeszcze przed poczęciem dziecka. Dzięki temu w wielu przypadkach będzie można stawić poprawniejszą diagnozę w stosunku do płodu podczas ciąży i być może skutecznie zapobiegnie to wielu aborcjom z tytułu możliwości urodzenia niepełnosprawnego dziecka. Wiedząc, że nasz potomek będzie miał duże szanse urodzić się niepełnosprawnym, nie zdecydujemy się na zajście w ciążę.

9: Sposoby leczenia.

Już niedługą mają być przede wszystkim w domu, a nie – jak do tej pory – w szpitalach. To oszczędzi wielu ludziom, zwłaszcza starszym, niepotrzebnego stresu i być może wniesie dużo oszczędności do budżetu niejednego państwa.

10: Wereables.

Taką nazwę mają nosić urządzenia, umieszczone na ciele człowieka i służące do ciągłego monitorowania jego kondycji oraz stanu zdrowia.

11: Aplikacje służące do monitorowania stanu zdrowia.

Również do zastosowania w naszym telefonie, dzięki nim będzie szybko wiadomo, jakiej jakości jest obecnie nasze życie.

12: System informowania pacjenta na bieżąco o jego stanie zdrowia.

Dzięki temu pacjent nie jest już nieświadomym pacjentem – staje się partnerem skłonnym do dyskusji z lekarzem na temat stanu swojego zdrowia.

13: System analizy wszystkich informacji na temat pacjenta.

Dzięki dokładniejszej analizie stanu zdrowia pacjentów możliwy jest dalszy rozwój medycyny.

14: Ustosunkowywanie się do pacjenta pod kątem jego religii i przekonań osobistych.

Znajdywanie alternatyw dla tych sposobów leczenia, które z przyczyn osobistych nie mogą zostać zastosowane na pacjencie.

15: Bezwzględna ochrona danych osobowych pacjenta

Bardzo ważne podejście zwłaszcza wtedy, kiedy niekoniecznie chcemy, żeby nasza rodzina wiedziała o naszej chorobie – z tym różnie dotąd bywało.

16: Przemiany zachodzące w firmach farmaceutycznych

Wymuszenie nowych modeli sprzedażowych – dla przykładu do tej pory wymagana była recepta, by skorzystać z danego leku. Te ograniczenia mogą stać się mniejsze przy użyciu między innymi systemów samodiagnozujących w miejscu funkcjonowania apteki.

17: Nowoczesne metody poprawiania wzroku – bioniczne soczewki kontaktowe

Umożliwią zredukowanie wady wzroku nawet trzy razy skuteczniej niż używane do tej pory soczewki lub okulary. Mają być na stałe zamontowane na oczach pacjenta.

18: Korekty wzroku

Wszystko idzie w kierunku polepszania, ale także przywracania wzroku. W przyszłości niewielu ludzi może wymagać noszenia urządzeń wspomagających ten zmysł, takich jak soczewki czy okulary.

19: Egzoszkielety

Ta technologia może wkrótce umożliwić niepełnosprawnym ludziom poruszanie się, gdzie chcą i kiedy chcą – o własnych siłach.

20: Możliwość refundowania coraz większej ilości zabiegów

Oczywiście przy założeniu wdrażania coraz tańszych metod ich wykonywania.

20 trendów technologii, które zmienią podejście do zdrowia
4.5 (89%) 20 głosów
Wearables – inteligentne bransoletki, smartg... Ostanie lata były przełomowe dla rozwijającej się elektroniki. Dużą popularność zyskały Wearables, czyli "urządzenia do noszenia", okrzyknięte tre...
Cichy odkurzacz – Ranking Styczeń 2018 Cichy odkurzacz - jaki wybrać? Każda kolejna generacja odkurzaczy to krok w kierunku mniejszego hałasu. Trend nakierowany na ciszę ma dwa źródła: pie...
Odkurzacze bezprzewodowe Ranking i opinie 2018 Jeśli Twój wstępny wybór padł już na odkurzacz bezprzewodowy - gratulacje. Rozumiemy wszystkich, dla których tańce z kablem podczas sprzątania mog...
Jaki odkurzacz wybrać? Nosisz się z zamiarem kupna nowego odkurzacza,rozglądasz się wśród różnych modeli i zastanawiasz się jaki odkurzacz wybrać? Mamy wskazówkę: nie wart...
Jaką miniwieżę wybrać – Ranking i opinie Sty... Miniwieże są świetnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się dźwiękiem dobrej jakości ze sprzętu zajmującego niewiele miejsca. Choci...
Żelazko ze stacją parową – Opinie i ranking ... Jakie żelazko z generatorem pary wybrać? Najbardziej zaawansowanym technicznie żelazkiem jest żelazko ze stacją pary. Jako, że ich producenci dosko...
Jaka parownica do ubrań? Opinie i ranking najlepsz... Żelazka parowe, inaczej parownice stają się coraz bardziej popularne również w użytku domowym. Są szybkie, łatwe w użyciu i zapewniają gładki, wyp...
Najlepsza frytkownica beztłuszczowa – Rankin... Jeśli lubisz smak smażonej żywności, ale chciałbyś mieć zdrowszą opcję, frytkownica beztłuszczowa jest dobrą alternatywą dla Twojej kuchni. W poró...
Najlepsza gofrownica – Ranking gofrownic sty... Najlepsza gofrownica domowa Od jakiegoś czasu pysznymi, gorącymi goframi możemy cieszyć się także w domowym zaciszu. Potrzebna jest nam do tego tyl...
Opiekacz do kanapek – Ranking najlepszych op... Dzięki opiekaczom do kanapek możemy cieszyć się ich cudownym smakiem na gorąco. Są one w Polsce bardzo popularne już od wielu lat. Wybierając odpo...

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "20 trendów technologii, które zmienią podejście do zdrowia"

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany

Codziennie dowiaduję się czegoś wartościowego na tej stronie.