10 trików, które przyspieszą system Windows 10

windows

Windows chyba pozostanie już najpopularniejszym systemem i nic nie zdoła tego zmienić. Dziesiąta odsłona okazała się funkcjonalna i świetnie sprawdziła się na komputerach stacjonarnych oraz na laptopach.

Niestety, przez wiele czynników system Windows 10 może zwolnić, co wpływa negatywnie na pracę i obniża efektywność działań. Zobacz nasze porady. Zdradzamy 10 trików, które przyspieszą system Windows 10 w sposób bezinwazyjny. Przedstawiamy metody, które naprawdę działają. Oto one:

1. Zmiana planu zasilania

W systemie Windows domyślnie ustawiono zrównoważony plan zasilania. Pozwala on zachować większą oszczędność i zredukować moc obliczeniową. W celu podkręcenia osiągów wejdź w Panel Sterowania i otwórz zakładkę Utwórz Plan Zasilana. Ustaw wysoką wydajność.

2. Aplikacje uruchamiane przy starcie

Wiele osób ma aplikacje uruchamiane przy starcie systemu, które nie są im do niczego potrzebne. Polecamy zredukować ich ilość i zostawić tylko najpotrzebniejsze pozycje. Cały komputer po tej operacji odetchnie z ulgą. Sprawdź wszystkie aplikacje, uruchamiając Menadżer Zadań.

3. Porady i wskazówki

W systemie automatycznie włączają się porady i wskazówki, które przy dłuższym użytkowaniu mogą tylko przeszkadzać. Również one obciążają nasz system. Te dodatki można łatwo wyłączyć, wchodząc w Menu Start, Ustawienia i pole System. Po tym wejdź w Powiadomienia i akcje, a następnie Porady, wskazówki i sugestie. Wyłącz je i na dobre zapomnij o tej opcji.

4. Synchronizacja One Drive

Tworzenie kopii zapasowych jest czasami bardzo przydatne, a wręcz może uratować dane, które bez niej zostałyby bezpowrotnie utracone. Synchronizacja to jednak duże obciążenie dla komputera, dlatego radzimy ją wyłączyć. Wejdź w Pasek Zadań i kliknij Pomoc i Ustawienia, by wybrać Wstrzymaj synchronizację. Ustaw przedział czasowy i ciesz się z szybszego systemu.

5. Indeksowanie

Proces wyszukiwania ułatwia indeksowanie, które jest stosowanie także w wyszukiwarkach internetowych. Niestety mocno angażuje ono zasoby komputery. Aby wyłączyć indeksowanie, klikamy w Usługi składowe, które będą dostępne po wpisaniu komendy services.msc w tryb komend. Następnie z listy wybieramy Windows Search i wybieramy opcję Zatrzymaj.

6. Czyszczenie dysku

Czy wiesz, że Windows 10 posiada narzędzia do czyszczenia dysku w sposób automatyczny? Uruchom czujnik pamięci, a system będzie sam opróżniał kosz, usuwał pliki tymczasowe i dawno pobrane pliki przez 30 dni.

7. Animacje

Dążąc do optymalizacji prędkości, zalecamy zrezygnować z wszelkich animacji, które są dostępne w pakiecie Windowsa. Szczególnie jeśli masz wolniejszy komputer, rezygnacja z tego typu dodatków pomoże Ci przyspieszyć i uzyskać pożądany efekt

8. Efekt przezroczystości

Podobnie jak animację, warto wyłączyć efekt przezroczystości, który na dłuższą metę nie jest do niczego potrzebny, a tylko zaburza pracę systemu. Wejdź w menu Start, Ustawienia i Personalizację, a zobaczysz wszystkie opcje do wyłączenia w jednym miejscu.

9. Defragmentacja dysku

Fragmentacja to nic innego, jak zapis pliku w rozmaitych miejscach dysku. Wpływa to na wydłużony czas odczytu plików. Na szczęście Windows 10 ma wbudowany system do procesu odwrotnego, czyli defragmentacji dysku. Aby tego dokonać, kliknij Optymalizuj proces porządkowania dysków.

10. ReadyBoost

Ostatni krok to sięgnięcie po opcję ReadyBoost. Polega ona na wykorzystaniu pendriva lub pamięci flash. System wykorzystując pamięć podręczną cache, uwalnia pamięć systemową. Dodajmy tylko, że ReadyBoost nie zadziała na każdym sprzęcie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *