10 technologii, które zrewolucjonizują ubezpieczenia

zrewolucjonizują ubezpieczenia

Rewolucje stricte w ubezpieczeniach przede wszystkim w najbliższych latach będą dotyczyć sfery cyfrowej. Nowe technologie umożliwią na różne sposoby sprawniejsze funkcjonowanie niejednej firmy gwarantującej otrzymywanie świadczeń na skutek wystąpienia pewnych sytuacji i okoliczności życiowych. Czy będą to ubezpieczenia na życie, czy też materialne – w każdym aspekcie i odnośnie niemal każdego pakietu ubezpieczeniowego firmy będą mogły sprawniej, wydajniej i efektywniej funkcjonować. Jednakże, nadchodzące zmiany technologiczne wpłyną także na oferty przygotowywane przez firmy ubezpieczeniowe. Oto zmiany, które nadchodzą i w ciągu najbliższych lat staną się szeroko zauważalne.

1. Architektura informatyczna.

Wiele do powiedzenia będą miały techniki opierające się w głównej mierze na sposób przechowywania danych. Do pewnego czasu wiele firm posiadało informacje dotyczące klienta w postaci papierowych kartotek. Informacje te były z czasem zapisywane w różnego rodzaju systemowych bazach danych. Jedna z największych rewolucji będzie opierała się na tworzeniu nowych baz danych i przesyłaniu informacji nie tylko do systemu, ale przede wszystkim do przechowywania ich „w chmurze”, z użyciem technologii Cloud Computing, która staje się popularna nie tylko wśród zwykłych użytkowników.

2. Możliwość zakupienia pakietu ubezpieczeniowego przez internet.

Do tej pory wymagane było spotkanie z ubezpieczycielem twarzą w twarz, aby było możliwe przedyskutowanie wszystkich możliwości i wybór pakietu idealnego pod względem profilu klienta. Ogromne zmiany pojawiają się wraz z możliwością wykupienia pakietu ubezpieczeniowego bezpośrednio przez Internet, w każdej chwili, o dowolnej porze dnia – bez potrzeby kontaktu z przedstawicielem firmy. Obecnie wiele firm współpracuje z firmami produkującymi odpowiednie programy i tworzone są specjalne algorytmy, umożliwiające dostosowanie oferty do danego klienta.

3. Sztuczna inteligencja i inteligentne polisy.

Dzięki odpowiednim algorytmom, o których wspomnieliśmy wyżej w naszym artykule, możliwym jest stworzenie za pomocą tylko i wyłącznie aplikacji internetowej, które będą w zupełności dostosowane do potrzeb i profilu klienta. Zamiast inteligencji człowieka wykorzystywana ma być sztuczna inteligencja opracowana przez człowieka do tworzenia wyjątkowych i odrębnych polis innych nawet dla każdego członka danej rodziny.

4. Możliwość wirtualnego odtworzenia miejsca wypadku.

Tak, to też będzie już możliwe, ponieważ istnieją takie programy, które pozwolą odtworzyć obraz 3D danego pomieszczenia, w którym doszło do wypadku czy w ogóle odtworzyć jego przebieg.

5. Skrócenie czasu przetwarzania danych.

Algorytmy informatyczne dopiero zaczynają znacząco wpływać na nasze życie. Dzięki inteligentnym systemom gromadzenia informacji i łączenia faktów już niedługo będzie można dużo szybciej kojarzyć dane informacje, dzięki czemu ogólny proces przetwarzania informacji skutecznie zostanie skrócony.

6. Sposoby analizowania informacji.

Big Data – te dwa słowa to nic innego, jak nazwa sposobu gromadzenia informacji i dostosowywania odpowiednich korzyści do osoby ze względu na informacje, które zostały pozyskane. Podobno między innymi dzięki tej technologii prezydent Stanów Zjednoczonych wygrał ostatnie wybory, ile w tym prawdy – tego nikt nie wie. Jakkolwiek, podstawy tego systemu w dużej mierze zostały opracowane przez Polaka i rzeczywiście przyczyniły się do dokładniejszego dopasowywania ofert do klientów indywidualnych. Dzięki nowym sposobów analizowania informacji oferta ubezpieczeniowa dla chcącego się ubezpieczyć ma zostać dokładniej opracowywana.

7. Nowe urządzenia służące bezpieczeństwu.

Trudno o tym nie wspomnieć, skoro również należą one w pewien sposób do rynku ubezpieczeniowego. Nowe systemy, ubezpieczające dom czy samochód przed kradzieżą, mają być jeszcze skuteczniejsze. Tym razem przewiduje się, że mają być w stałym kontakcie z lokatorami danego domu – przy próbie „zauważenia przez sztuczną inteligencję” podejrzanych czynności, właściciel zostanie o tym błyskawicznie powiadomiony.

8. Rewolucje w urządzeniach chroniących przed pożarem lub zalaniem.

Sztuczna inteligencja wchodzi w codzienne życie z butami prawie w każdym jego aspekcie. W przypadku doskonalenia urządzeń reagujących na warunki grożące zalaniem lub pożarem domu produkuje się coraz inteligentniejsze i szybsze algorytmy. Nie bez znaczenia jest tutaj szybka możliwość zanalizowania danych, która pozwoli komputerowi oszacować wysokość ryzyka wystąpienia danego zdarzenia.

9. Rozwój samochodów.

Coraz nowsze, bardziej zautomatyzowane technologie nie pozostaną bez echa na rynku ubezpieczeniowym. W przypadku, w którym dojdzie do tego, że to już nie człowiek, a maszyna sama będzie prowadziła nas do celu – jak funkcjonować będą dotychczasowe pakiety ubezpieczenia od wypadków w komunikacji miejskiej? Temat zdecydowanie warty obserwacji przez najbliższe kilka lat.

10. Nowe technologie w medycynie.

Do pewnego czasu trudno było wynegocjować bardzo korzystne warunki ubezpieczenia, jeżeli w naszej rodzinie pojawiały się przypadki chorób genetycznych lub genetycznie uwarunkowanych, powodujących, że my również moglibyśmy na te choroby zachorować w przyszłości, nawet jeśli obecnie nie wykazywaliśmy żadnych objawów. Jak jednak zmieni się rynek ubezpieczeniowy w momencie, w którym ogromny postęp medycyny umożliwi życie z różnymi chorobami jeszcze przez wiele następnych lat? Te technologie na pewno nie pozostaną bez echa w sposobie dobierania i przygotowywania ofert dla swoich klientów przez firmy ubezpieczeniowe.

10 technologii, które zrewolucjonizują ubezpieczenia
3.5 (70%) 4 głosów


Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o