Tech

20 technologii, które zrewolucjonizują rolnictwo w niedalekiej przyszłości

rolnik

Rolnictwo od zawsze było jednym z najważniejszych działów gospodarki. Od stuleci jest to bowiem ogół działań polegających na dostarczaniu płodów rolnych i produktów zwierzęcych poprzez uprawę roślin, hodowlę oraz chów zwierząt. Nowe technologie zawsze przysługiwały się rolnictwu. Poniżej przyjrzymy się tym z nich, które pomogą rolnikom w najbliższym czasie.

1. Nowoczesne maszyny rolnicze

Od początku istnienia rolnictwa człowiek wykorzystywał maszyny, by ułatwić sobie pracę. Dostępne już niedługo na rynku nowoczesne kombajny, pługi i inne urządzenia znacząco wpłyną na jakość i efektywność pracy rolnej.

2. Energia odnawialna

Nie ma wątpliwości, że to przyszłość energetyki. Złoża kopalne skończą się za kilkadziesiąt lat, potrzebne będą więc alternatywne źródła energii. Panele solarne, wiatraki, a także energia geotermalna to przyszłość także dla rolnictwa.

3. Nawozy

Nie od dziś wiadomo, że czasami bez odpowiedniego nawozu nawet na dobrej jakościowo glebie nie wszystko wyrośnie. Człowiek szybko przekonał się o zaletach stosowania nawozu. Z początku naturalnego (w postaci odchodów zwierząt), później sztucznego, chemicznie wytwarzanego. Najnowocześniejsze, „inteligentne” nawozy to przyszłość rolnictwa.

4. Pestycydy

Środki chemiczne zwalczające szkodniki to czasami jedyny sposób, by zasadzone rośliny w dobrej jakości doczekały zbiorów. Pierwszym pestycydem były napary tytoniu zastosowane ponad 200 lat temu, pierwsze chemiczne środki ochrony roślin pojawiły się pod koniec XIX wieku. Najnowsze technologicznie pestycydy pomogą w walce z najbardziej uciążliwymi pasożytami.

5. Technologie oczyszczania gleby

Zakwaszenie gleb wpływa negatywnie na efektywność zbiorów rolnych. Jego przyczynami są zarówno czynniki przyrodnicze, jak i działalność ludzka. Wapnowanie to jedna z dosyć tanich i nowych technologii pozwalająca na zapobieganie degradacji gleb i wzrost zbiorów.

6. GPS

Stosowany powszechnie przez kierowców na całym świecie system pozycjonowania może służyć rolnikom do ustawiania maszyn tak, by zasiać odpowiednią część pola, inną opryskać tam, gdzie trzeba nie jeżdżąc jednocześnie po własnych śladach.

7. Drony

Zyskujące coraz większą popularność urządzenia świetnie sprawdzą się w rolnictwie pozwalając w krótkim czasie zorientować się co do kondycji roślin. Zbieranie danych przez drony to jeden z elementów tak zwanego „rolnictwa precyzyjnego”.

8. Analizy komputerowe

W dzisiejszych czasach to programy komputerowe i specjalne aplikacje mogą określić jaki gatunek rośliny uprawiać na danym rodzaju gleby, jakie środki ochrony oraz w jakich proporcjach są wymagane do jej wyrośnięcia.

9. Lampy LED

Specjalnie skonstruowane lampy LED mogą zapewnić odpowiednią ilość nawet najbardziej wybrednym roślinom przez okrągły rok. Technologia z powodzeniem testowana była w USA. Nic nie stoi na przeszkodzie byśmy mogli się cieszyć np. truskawkami z własnej uprawy w grudniu.

10. Autonomiczne ciągniki

Obecnie trwają prace nad skonstruowaniem całkowicie niezależnej maszyny rolnej, która sama będzie obsiewała pole, nawoziła i w razie konieczności opryskiwała je środkami ochrony roślin. Niebawem w Stanach Zjednoczonych mają pojawić się pierwsze prototypy.

11. Program rejestrów

Specjalne aplikacje komputerowe dostępne dla rolników pomogą w prowadzeniu ewidencji działań. Od poszczególnych zabiegów agrotechnicznych przez kalkulatory powierzchni pól i wysiewów aż po prognozę pogody na danym obszarze – wszystko w celu lepszego planowania.

12. Monitorowanie korzeni

Dzięki sieci Wi-Fi rolnicy będą w stanie niedługo obserwować nawet to, gdzie, kiedy i jak korzenie uprawianych przez nich roślin pobierają wodę. Dzięki temu sztuczne nawadnianie pól będzie jeszcze bardziej skuteczne.

13. Automatyczne dojarki

Niebawem będzie to standard w wielkich gospodarstwach nastawionych na przemysł mleczarski. Gdyby nie maszyny, które w tym samym czasie pobiorą mleko od setek krów ogromne zapotrzebowanie na ten produkt nie zostałoby spełnione.

14. Internet

Globalna sieć to świetne i coraz szerzej dostępne źródło informacji. Także dla rolników, którzy oprócz pozyskiwania dla siebie wartościowych treści mogą lepiej się ze sobą komunikować lub składać wnioski o dotacje.

15. Telefonia komórkowa

Czym byłby dzisiaj świat bez telefonów komórkowych? Chyba mało kto sobie teraz wyobraża jak mogłoby ich zabraknąć. Jeszcze mniej osób pamięta jak ludzie radzili sobie przed wynalezieniem pierwszej „komórki”. Przenośne telefony to niezbędne wyposażenie także rolników.

16. Agroturystyka

Ta forma turystyki to dodatkowy przychód dla rolników. W ramach agroturystyki rolnicy mogą otrzymać również dodatkowe ręce do pracy, a po spełnieniu określonych warunków nawet dotacje unijne.

17. Systemy irygacyjne

Gdyby nie technologia sztucznego nawadniania pól rolnictwo nigdy by się nie rozwinęło na taką skalę. Dawniej stosowano sieć kanałów i akweduktów, by doprowadzić wodę do gleby bez naturalnego dostępu do niej. Już niedługo dostępne będą skomplikowane systemy inteligentnych zraszaczy.

18. Automatyka

Gdy na rynku pojawiły się systemy automatycznego włączania i wyłączania światła w oborze, z miejsca stały się hitem. Niebawem będzie można zaprogramować alarm, sterować temperaturą i wilgotnością w pomieszczeniach, ich nasłonecznieniem i innymi funkcjami, by odciążyć rolnika.

19. Polityka rolna

To należący do dziedziny polityki mikroekonomicznej zespół działań ze strony państwa skupiający w sobie środki, regulacje i czynności mające na celu zwiększanie rozmiarów produkcji rolnej, podtrzymywanie jej opłacalności i kształtowanie przyszłości rolnictwa.

20. Odpowiednia kadra

W przypadku dużych gospodarstw rolnik nie może liczyć tylko na siebie, musi zatrudniać osoby do pomocy. Od poziomu ich kwalifikacji (umiejętności prowadzenia maszyn rolniczych, zakresu wiedzy z dziedziny rolnictwa itp.) zależy to czy osiągnie sukces na tle konkurencji. Specjalne kursy i szkolenia pomogą dobrać kadrę odpowiednich ludzi do pracy.

 

One thought on “20 technologii, które zrewolucjonizują rolnictwo w niedalekiej przyszłości

  • To tak można? Nie wiedziałem 😀

Komentarze są wyłączone.