Mobile

10 sposobów na przyspieszenie Androida

przyspieszenie Androida

Twój telefon z systemem Android zawodzi Cię już od jakiegoś czasu? Nie działa jak należy, jest zbyt wolny, przez co czujesz się sfrustrowany? Zanim zdecydujesz się na zakup nowego telefonu, koniecznie powinieneś zapoznać się z naszymi poradami by przyspieszyć swój smartphone. Co zrobić, żeby Twój telefon zaczął znowu funkcjonować, jak należy – a przynajmniej nieco szybciej niż do tej pory?

Fakt faktem, Android nie należy do najszybszych systemów operacyjnych, jednak dodatkowe funkcjonalności i łatwość obsługi sprawiają, że smartphony z tym systemem są wciąż bardzo często wybierane przez użytkowników telefonów komórkowych.

Zaktualizuj swój telefon

Zaktualizuj swój telefon

Z czasem w każdym programie wkradną się jakieś błędy. Aktualizacja ma na celu naprawienie różnego rodzaju takich błędów, dzięki czemu Twój telefon będzie efektywniejszy, sprawniejszy i łatwiejszy w użyciu. Aby zaktualizować telefon, należy mieć dostęp do Internetu, wejść w menu i w panelu Ustawienia przejść do zakładki Informacje o urządzeniu. W tym momencie, po wybraniu tej opcji, powinna nam się wyświetlić lista możliwych aktualizacji. Jeżeli są one dla nas dostępne, telefon sam zaproponuje ich zainstalowanie. Jeżeli nie chcemy co jakiś czas manualnie sprawdzać, czy dostępne są nowe aktualizacje, możemy za jednym zamachem ustawić nasz telefon na pobieranie aktualizacji automatycznie.

Powrót do punktu: ustawienia fabryczne

ustawienia fabryczne

Nasze własne ustawienia mogą zadziałać jak wirusy na naszym telefonie, zwłaszcza jeśli są błędne, jest ich zbyt dużo, lub coś z konfiguracją poszło nie tak. Zalecanym jest, by od czasu do czasu skorzystać z ustawień fabrycznych, dzięki czemu przywrócisz swój telefon do stany wyjściowego i będziesz mógł ponownie ustawić ulubione aktualne ustawienia. Dzięki temu wszystkie wadliwe fragmenty kodu zostaną naprawione, błędne ustawienia naprawione, a nadmiar danych – usunięty.

Uporządkuj swój smartfon

Uporządkuj smartfon

To znaczy – pozamykaj wszystkie niepotrzebne aplikacje, które działają w tle. Zredukuj zawartość ekranu, który widzisz na starcie. Przy każdym uruchomieniu telefonu te wszystkie widżety również zabierają pamięć telefonu i opóźniają jego działanie.

Nadmiar niepotrzebnych aplikacji w telefonie szkodzi

Nadmiar niepotrzebnych aplikacji w telefonie szkodzi

Podobnie – bardzo opóźnia działanie telefonu i zabiera i tak ograniczoną pamięć. Smartfon, choć minikomputer, niestety nie posiada takich możliwości, jak prawdziwy laptop czy PC. Dlatego też zredukuj i odinstaluj ze swojego telefonu aplikacje, z których nie korzystasz/nie korzystałeś – i zwolnij pamięć w swojej komórce. Na pewno Android zacznie działać szybciej!

Usuń zbędne dane lub przenieś je do innego urządzenia

Usuń zbędne dane

Naszą pamięć w telefonie zapełniamy także naszymi zdjęciami, przeróbkami, kontaktami, wiadomościami, screenshootami i wieloma innymi elementami, których w przyszłości nie będziemy potrzebować, ale zapominamy o ich usunięciu. Ważne dla Ciebie rzeczy zgraj na kartę pamięci. Resztę trwale usuń z telefonu – zrób miejsce na nowe wspomnienia.

Animacje okien i menu to zły pomysł

Animacje okien

Zabierają bardzo dużo czasu i bardzo dużo pamięci. Kiedy je wyłączysz, również przyspieszysz działanie telefonu.

Automatyczna synchronizacja wiadomości mailowych i innych też nie jest dobrym pomysłem

Automatyczna synchronizacja

Ta synchronizacja to taka jedna wielka pętla czynnościowa… Telefon przy każdym nowym mailu sprawdza, czy ten mail już pojawił się w Twojej skrzynce, wysyła Ci powiadomienie, że masz nową wiadomość i zapisuje dane, jeśli tego maila odczytasz. Tak dzieje się z każdym programem, który wymaga synchronizacji. Niepotrzebne zapychanie systemu. Dobrze się zastanów, czy rzeczywiście potrzebujesz synchronizowania Twoich skrzynek mailowych, czy też możesz skutecznie synchronizację wyłączyć.

Czyszczenie pamięci buforowej

Czyszczenie pamięci buforowej

Czyszczenie pamięci podręcznej systemu to świetny pomysł na odświeżenie Twojego telefonu! Można tego dokonać w bardzo łatwy sposób: po pierwsze, wyłącz swój telefon. Po drugie, naciśnij w tym samym czasie przyciski zasilania, startu i pogłaśniania. Po trzecie, telefon sam powinien uruchomić się w trybie, w którym korzystając z przycisków regulujących głośność możemy usunąć dane z partycji cache.

Zbyt duża ilość pulpitów w telefonie

Zbyt duża ilość pulpitów w telefonie

A na każdym pulpicie, czy też ekranie startowym, zbyt duża ilość aplikacji, z których na co dzień nawet nie korzystasz. Odinstaluj niepotrzebne programy i zredukuj liczbę ekranów startowych – ponownie: zwolni to pamięć w Twoim telefonie i pozwoli mu działać szybciej.

Zapomnij o aplikacjach, których zadaniem jest przyspieszenie systemu

przyspieszenie systemu

Takie aplikacje zachęcają nas do skorzystania, ale w rzeczywistości przyspieszać systemu nie mogą. To świetna podpucha dla laików, którzy nie są zorientowani, jak działa telefon komórkowy i myślą, że kolejnym programem będą w stanie przyspieszyć swój telefon. Prawda jest taka, że dla przyspieszenia telefonu wręcz koniecznym jest zredukowanie działających programów (zwłaszcza w „tle”, czyli takich, których działania nie widzimy bezpośrednio i nie jesteśmy ich świadomi), a nie ich dodatkowe instalowanie i uruchamianie.