Moto

Prezentujemy skuteczne sposoby, jak oszczędzać na paliwie

tankowanie paliwa

Kilka skutecznych sposobów na mniejsze zużycie paliwa podczas jazdy…

Czasy obecne wymagają od nas umiejętnego dysponowania własnymi finansami; niemalże wszyscy szukają teraz oszczędności. To samo dotyczy kosztów związanych z zużyciem paliwa podczas jazdy; z punktu A do punktu B i odwrotnie. Oto kilka sposobów na mniejsze zużycie paliwa (nawet do 25%), czyli potencjalnie większą ilość gotówki w kieszeni, a co za tym idzie czystsze powietrze wokół nas.

  1. Dostosowanie do sytuacji i warunków panujących na drodze

Dobierajmy prędkość do warunków, które akurat mają miejsce na drodze, oraz unikajmy hamowania w ostatniej chwili przed sygnalizacją świetlną.

  1. Jazda z równomierną prędkością

Utrzymujmy stałą/równomierną prędkość zamiast wykonywać nagłe i częste przyspieszenia. Prosta, ale skuteczna metoda na oszczędność w baku i w portfelu.

  1. Unikanie jazdy na wysokich obrotach

Niższa prędkość obrotowa silnika oznacza w praktyce mniejsze zużycie paliwa. Oszczędna w tym przypadku jest zmiana przełożenie na wyższe (zaraz po uruchomieniu silnika) aż do osiągnięcia upragnionej prędkości.

  1. Konsekwentne wyłączanie silnika podczas krótkich postoi

To sposób, który powinno stosować się zawsze i wszędzie; nie tylko przed przejazdem kolejowym, ale i w mieście stojąc na przykład w korku, czy czekając na zmianę światła na zielone.

  1. Rozsądnie z klimatyzacją…

Zbyt duża różnica pomiędzy temperaturą w wewnątrz, a temperaturą na zewnątrz skutkuje nie tylko przeziębieniem, ale i większym zużyciem paliwa (przy maksymalnie działającej klimatyzacji to nawet do 2 litrów na 100 km). Otwarcie okna przy działającej klimatyzacji nie przynosi zmniejszenia temperatury wewnątrz, a powoduje „jedynie” większe zużycie paliwa, także z klimatyzacją to tylko rozsądnie proszę współpracować…

A to kolejne 3 sposoby, które pomogą nam zaoszczędzić na paliwie nim wyruszymy w drogę:

  1. Startujemy od razu…

Współczesne samochody są gotowe do jazdy bezpośrednio po uruchomieniu silnika. Rozgrzewanie go przed startem (nawet w zimowym okresie) to trwała szkoda zarówno dla naszego portfela jak i dla środowiska naturalnego. Prosta i niezwykle korzystna metoda; przynosząca obopólne korzyści.

  1. Sprawdźmy ciśnienie w oponach

Odkształcenie się opon oraz większe zużycie paliwa to dwa skutki nieodpowiedniego ciśnienia powietrza w oponach. Najlepsza (czyt. najbardziej odpowiednia) wartość ciśnienia w oponach to 2,2 bara – taka mała powtórka z podstaw użytkowania samochodu osobowego.

  1. Dodatkowy bagaż

Opróżnienie bagażnika ze zbędnego balastu przekłada się znacząco na objętość naszego portfela. To nieskomplikowany i wymagający małej dozy dyscypliny sposób. Podobnie rzecz ma się z bagażnikiem dachowym. Opłaca się w życiu mieć swoje pasje, ale nie opłaca się za to ciągle jeździć z pustym bagażnikiem dachowym. Szacuje się, że zużycie paliwa wraz z naszym stylem jazdy plus pustym bagażnikiem dachowym to około 20% więcej, które przyjdzie nam zapłacić za paliwo.

Drogi Kierowco zamiast narzekać, że wszystko wciąż drożeje, a paliwo zwłaszcza zastanów się jak można by tu zaoszczędzić „parę złotych” podczas codziennej jazdy samochodem. Przedstawione sposoby skutecznie Ci w tym pomogą. Decyzja należy jednak tylko i wyłącznie do Ciebie. Wystarczy chęć zmiany i konsekwencja w działaniu, by jeździć więcej, taniej i ekologiczniej zarazem. Szerokości…