Mobile

Jak chronić smartfonon przed wirusami i hakerami

Złośliwe oprogramowanie coraz bardziej zagraża smartfonom. Dlatego też ochrona smartfonów lub innych urządzeń przenośnych nie powinna różnić się od ochrony komputera stacjonarnego. Co zrobić, aby nie paść ofiarą cyberprzestępców? Wbrew pozorom nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy.

92% Polaków ma telefony komórkowe, a ponad połowa z nich korzysta z smartfona. Dostęp do internetu deklaruje 69 procent osób. Co dziesiąty miał mobilny internet w telefonie komórkowym lub tablecie.

Polacy coraz częściej doceniają zalety mobilnego dostępu do internetu. W wyniku tak szybkiego rozwoju technologicznego liczba użytkowników smartfonów i aplikacji stale wzrasta.

To wszystko przyczynia się do bezpieczeństwa naszych urządzeń. Wciąż mamy sytuację, w której wielu współczesnych użytkowników telefonów komórkowych z dostępem do internetu zapominało, że są narażeni na wirusy i ataki hakerów.

28% badanych zainstalowało aplikację, która okazała się wirusem. Spośród nich 13 procent zrobił to raz, a 15%. kilkanaście razy.

Wirusy i inne niechciane treści stanowią zagrożenie dla naszego systemu operacyjnego, co może spowodować utratę hasła dostępu do konta bankowego.

Cyberprzestępcy chętnie grzebią także w naszych danych osobowych, zdjęciach lub w poczcie elektronicznej. Ważne jest, aby pamiętać, że instalacja wirusa lub złośliwego oprogramowania może wiązać się z:

  • Pobranie danych o lokalizacji telefonu, kontaktów lub historii stron internetowych,
  • Łączenie się z płatnymi usługami, rozpoczęcie subskrypcji płatnych usług
  • Wysyłanie wiadomości tekstowych do numerów premiowych premium,
  • Kradzież wiadomości SMS z kodami autoryzacji transakcji transakcji online, informacji o karcie kredytowej,
  • Spamowanie w serwisach społecznościowych,

Wyszukiwanie prywatnych plików właściciela smartfona i kradzież plików zapisanych w pamięci telefonu

Jak chronić nasze urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem? Przede wszystkim należy zachować ostrożność podczas obsługi telefonu, pamiętając jednocześnie, że ma dostęp do Internetu. Warto wiedzieć parę rzeczy:

1. Aby chronić smartfon przed infekcją, należy zainstalować program antywirusowy. Zarówno bezpłatne, jak i płatne programy antywirusowe są dostępne na rynku. Po zainstalowaniu takie oprogramowanie powinno być regularnie aktualizowane.

2. Często złośliwe oprogramowanie jest instalowane w pamięci smartfona. Dlatego pobietaj je z zaufanych źródeł – sklepów oficjalnych, takich jak Play Store, App Store, Windows Phone, BlackBerry World. Jednak przed samą instalacją warto przeczytać komentarze użytkowników w sklepie, którzy mogą zgłosić wirusa.

3. Aktualizacje systemu i aplikacji powinny być aktualizowane na bieżąco. Nie należy używać nieoficjalnych aktualizacji systemu pobranych z internetu.

4. Oprócz aplikacji nie należy pobierać i przesyłać plików z podejrzanych witryn, ani otwierać załączników z wiadomości e-mail, które budzą wątpliwości. Upewnij się również, że dane nadawcy nie są inne niż powinny.

5. Ostrożnie używać otwartych sieci Wi-Fi. Wrażliwe informacje najlepiej wysyłać przez zaufaną sieć Wi-Fi lub przez pakiet internetowy zakupiony od operatora.

6. Przed pobraniem aplikacji sprawdź uprawnienia, które zostaną jej nadane. Ważne jest, aby sprawdzić, czy aplikacja potrzebuje dostępu do informacji poufnych.

Ale jeśli zarazisz telefon, to nie masz nic do stracenia. Usuwanie wirusów nie zawsze wymaga skomplikowanych procedur. Należy jednak pamiętać, że wirus w Twoim smartfonie nie zawsze robi trwałe uszkodzenie urządzenia. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z tym, warto trzymać się zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

One thought on “Jak chronić smartfonon przed wirusami i hakerami

  • Najlepiej poczytać trochę specjalistycznej literatury na ten temat i dowiedzieć się co nieco na temat wirusów. Polecam bezpiecznik pl

Komentarze są wyłączone.