Tech

10 starych technologii, które wciąż są chętnie używane

10 dawnych technologii, które wciąż są chętnie używane

Dzisiejszy świat jest już bardzo zmieniony w porównaniu do tego, w którym żyli nasi dziadkowie i pradziadkowie. Rozwój nowych technologii, opracowywanie nowych wynalazków i cudów techniki sprawiło, że żyje nam się inaczej, wygodniej. Lepiej. A jednak, choć mało zauważalne, są też w powszechnym użyciu wciąż takie technologie, które liczą sobie już nawet setki lat. Trudno to zauważyć, będąc podekscytowanym możliwością korzystania z najnowszych urządzeń dzisiejszej techniki, ale… ale one jednak wciąż są stosowane. I być może nie wyjdą z użycia przez najbliższe kilkadziesiąt do kilkuset lat. Poniżej przedstawiamy listę technologii, z których wciąż wiele osób na co dzień korzysta, nie zdając sobie sprawy, jak długo te technologie rzeczywiście istnieją.

1. Elektryczność i umiejętność jej wykorzystywania

żarówka

Z pewnością oświadczenie to może okazać się zaskakujące, ale z elektryczności obecnie korzystamy wszyscy na co dzień bardzo chętnie. Po raz pierwszy, jak naukowcy stwierdzili, elektryczność i sposób jej wykorzystywania mógł być opracowany przez Egipcjan, a dowody na to zostały znalezione w starożytnych piramidach.

2. Papier

Papier

Wciąż chętnie używany, a tak naprawdę pierwszy raz stworzony w 105 roku naszej ery przez Chińczyków. To kancelista chiński, Cai Lun, eksperymentował z różnymi materiałami, zanim stworzył pierwszy materiał do dzisiaj wykorzystywany popularnie w formie papieru, na którym długopisem lub ołówkiem możemy zostawić nasze zapiski. Właściwie, można się kłócić, czy jeszcze wcześniejszy papirus nie był właściwie prekursorem dzisiejszej formy papieru.

3. Ołówek

Ołówek

Podobnie jak papier, wcale nie jest najnowszą zdobyczą technologiczną. Przed dzisiejszym ołówkiem, którym pisze się dzięki umieszczonym w nim fragmentowi grafitu, pisało się ołowiem. Być może stąd pokrewna nazwa przyrządu, którym wciąż kreślimy i zapisujemy nasze notatki. Pierwsza forma ołówka została opracowana w średniowiecznej Anglii w 1564 roku.

4. Tampony

Tampon

Stosowane często zamiast podpasek, również nie są najnowszym wynalazkiem. Mówi się, że tamponów po raz pierwszy mogły używać starożytne Egipcjanki i że na pewno mogła ich używać w czasie krwawienia sama Kleopatra.

5. Monety

Monety

To również nie jest najnowszy wynalazek, z którego chętnie korzysta wielu ludzi każdego dnia. Pierwsze monety były wykorzystywane również w czasach starożytnych. Nawet starożytne mity greckie i rzymskie wspominają o takiej monecie jak obol, wzmianki o różnego typu monetach znajdziemy też w Biblii. Są to przykłady na to, że technologia pieniężna została wprowadzona tak dawno temu, że trudno w to uwierzyć, a jeszcze trudniej wyobrazić sobie świat pozbawiony możliwości zarabiania i wydawania pieniędzy.

6. Dynamit

Dynamit

To materiał wybuchowy, którego wynalezienie przypisuje się Alfredowi Noblowi. Tak naprawdę, dynamit został tylko na nowo przez Nobla przywrócony do użytkowania, bo po raz pierwszy technologię opracowywania i wykorzystywania dynamitu wynaleziono w Chinach około IX wieku. Zresztą, tak jak wiele innych wynalazków – które funkcjonowały w starożytności, następnie z nieznanych przyczyn zaprzestano z ich korzystania tylko po to, by na nowo za jakiś czas powołać je do życia.

7. Porcelana

Porcelana

Laleczki z porcelany, choć dzisiaj zdecydowanie za mało popularne. Filiżanki z porcelany i cała zastawa stołowa – tania, droższa i najdroższa. Porcelana, która jest materiałem subtelnym, delikatnym i do dzisiaj sprawiającym wrażenie towaru luksusowego, również została opracowana przez Chińczyków w VII wieku.

8. Pociągi

tory

Kto nie korzysta dzisiaj z pociągów? Czasem potrafią osiągać prędkość szybszą, niż najszybszy samochód, dzięki odpowiednio skonstruowanym torom i regulacji ruchu potrafią zabrać podróżujących z dużą prędkością do danego celu. Oprócz tego, wykorzystywane są do przewodu wielu różnych materiałów i substancji. Od tych pierwszych, które zostały po raz pierwszy użyte w przemyśle w 1825 roku, różnią się dzisiaj na wiele sposobów. Jednak ogólna koncepcja została, z tym, że jest stale rozwijana i modyfikowana. Obecnie pracuje się nad typem pociągów lewitujących na poduszkach magnetycznych, które będą w stanie poruszać się z prędkością nawet 900 kilometrów na godzinę w odpowiednio skonstruowanych komorach ciśnieniowych. Czy takie pomysły staną się rzeczywistością – przekonamy się w ciągu najbliższych kilkunastu lat.

9. Rentgen

Rentgen

Wbrew pozorom, to również nie jest najnowsza technologia, bo aktualnie pierwsze udokumentowane zdjęcie przedstawiające kości dłoni żony wynalazcy Roentgena opublikowano pod koniec XIX wieku. W ciągu pierwszej i drugiej wojny światowej wynalazek ten uratował życie wielu osobom. Dzisiaj istnieje wiele innych, alternatywnych technologii, dzięki którym możemy zobaczyć wnętrze ludzkiego ciała, takie jak rezonans magnetyczny, ultrasonograf czy tomografia komputerowa, ale badania radiologiczne nadal są powszechnie i chętnie wykorzystywane w każdej z sytuacji, w której mogą określić stan zdrowia pacjenta.

10. Czajnik

Czajnik

Znany w dwóch postaciach – z gwizdkiem, blaszany oraz elektryczny. Oba chętnie używane w naszych domach już od dawna (elektryczny po raz pierwszy zadebiutował pod koniec XIX wieku).